Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi ve Kafkasyalıların yaklaşımı

Bir şeyler yapılmazsa bu savaş bize, dünyaya, içinde yaşadığımız ülkelere çok büyük zararlar verecek. Veriyor da!

Zaten bin parçaya bölünmüş ve kendi düşünceleri dışında kimsenin fikrine saygı göstermeyen bir toplum haline gelmişiz, bir de üstüne Ukrayna’daki savaş ve savaşta yer alan bizim bazı kahraman (!) insanlarımızın manipülatif paylaşımları sosyal medyada sıkıntı yaratmaya çoktan başladı.

Asker kökenli bir arkadaşımın dün yaptığı bir paylaşım ve altında yer alan ve onu alkışlayan yorumları görünce şunları yazmak zorunda kaldım. Zira meydanı boş bırakmaya gelmiyor:

“Değerli arkadaşlar, eleştiri yapan insanlar zorunlu askerliği değil, gönüllü/paralı askerliği eleştiriyorlar.

Vatanını savunan insanların yanında yer alanları değil, apaçık işgalci ordunun içinde yer alıp kahraman edasıyla yapılan paylaşımları eleştiriyorlar.

Bağlı olduğu devletin ordusunda paralı ya da zorunlu askerlik yapanların, Çerkesya/Çeçenya bayraklarını taşıyıp, kendi dilleri ile kendi halklarını manipüle etmelerini eleştiriyorlar.

Elbette Çeçenya ve özellikle Abhazya ve Osetya’nın özel durumlarının farkındayız.

Ama topraklarını ellerinden alan, kendilerine ikinci sınıf muamelesi yapan, soykırıma uğratan bir devletin, başka bir devleti işgal ederken yanlarında yer almak övünülecek değil, utanılacak bir durumdur. Konuyu manipüle etmenin kimseye bir yararı olmaz. Dünyaya kendimizi anlatamayacağımız yanlışların içinde yer almayalım; yanlışları meşrulaştırmayalım.

Kafkasya halkları ne NATO ve Batı’nın ne de Rusya’nın ucuz, canı kıymetsiz savaş aletleri değillerdir.”

Şu anakronik yanlıştan vazgeçelim bir an önce:

Bugünkü Rusya Lenin zamanı Sovyetler Birliği değil, apaçık çarlık özentisi emperyal bir devlettir.

Sosyalist görüşlüyüz, NATO ve emperyal Batı’yı reddediyoruz diye bu çarlık özentisi devletin yanında saf tutmanın da alemi yok!

Biraz da gelin tarihten ders alalım.

“93 Harbi” de denilen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşında bizim Kafkasyalı/Çerkes sürgün çocuklarını alçakça kullandılar ve o savaş sonunda, daha önce “vatanını savunan kahramanlar” olarak anılır iken, bu savaştan sonra tüm dünyaya “vahşi katiller” olarak lanse edildik.

Savaş sonunda Berlin Antlaşması bize maddelerinde özel yer verdi ve tüm insanlarımızı bir kez daha sürgün ettiler!

Aklı başında sanılan insanlarımız bu yaşananları ve yaşanacakları neden düşünemiyorlar anlayamıyorum.

Tarihten bu kadar mı habersiz bizim insanımız!?

Çok çirkin kaçtığını biliyorum ama biz kimsenin av köpekleri falan değiliz! İnsanız biz! Halkız! Kullanılmaktan bıktık usandık!

DiasporaDünyaKafkasya

Bu makalede yer alan görüşler yazara aittir ve Ajans Kafkas'ın editöryel politikasını yansıtmayabilir.
Diğer Köşe Yazıları