“Abhazya, dünyadaki cennet”

49 yaşındaki Abhaz Dina Yagan Mısır’da doğdu ve orada yaşıyor. Bu yıl ikinci kez Abhazya’yı ziyaret etti. Dina Yagan, Sputnik’e, Mısır’daki Abhazlar ve Abhazya hakkındaki düşünceleri hakkında bir röportaj verdi. Röportajı tercüme ederek alıntılıyoruz.

Dina, Abhazya’yı ilk defa nasıl ve ne zaman ziyaret ettin?

Benim ağabeyim Osman, Mısır’daki Abhazların temsilcisi. Yaklaşık bir yıl önce Abhazya vatandaşlığı pasaportunu vermek üzere Devlet Başkanı Raul Hacimba onu Abhazya’ya davet etti, ben de onunla geldim. Şimdi ben de Abhazya vatandaşıyım. Eve döndükten sonra Mısır’dakilere Abhazya’da neler gördüğümüzü, vatanımızın güzelliklerini ve halkının misafirperverliğini anlattık.

Mısır’da çok Abhaz var mı? Genellikle hangi işlerle uğraşıyorlar?

Mısır’da yaklaşık 40 bin kadar Abhaz var ve onlar çeşitli faaliyetlerle ilgileniyorlar. Çoğunluğu sosyal hayatın içinde etkin insanlar. Hükümette, devlet başkanlığı idaresinde çalışıyorlar ve askeri alanda yüksek başarıları var.

Mısır’daki en yaygın Abhaz soy isimleri hangileridir?

Mısır’da bizim soy isimlerimiz Abhazya’da olduğu gibi değil. Soy ismimizle kendimizi tanıtmıyoruz, birbirimizi Abaza olarak tanıtıyoruz. Bu da bizi tek aile olarak birleştiriyor.

Mısır’daki Abhazlar kendi kültür ve geleneklerini ne kadar biliyorlar, bu gelenekleri ne kadar muhafaza ettiler?

Maalesef, Mısır’da geleneklerimizi çok iyi koruyamadık. Ama Mısır’daki her bir Abaza, Abhazya doğasının ne kadar zengin olduğunu, dağ balının meşhur olduğunu ve orasının aslında dünyadaki cennet olduğunu biliyor. Bu güzellikleri duyanlar, buraya gelmeyi, her şeyi kendi gözleri ile görmeyi çok istiyor.

Mısır’da anadilinde konuşan Abhazlar var mı?

Mısır’da Abhazlar Abhazca konuşmuyor, ama umuyorum ki onların bu dili öğrenme imkanı olacak.

Abhazya hakkındaki izlenimleriniz nelerdir?

Burada kendimi evimde gibi hissediyorum, mükemmel bir ülke. Maalesef, hala göremediğim çok yer var. Ritsa gölüne gittik, Stalin yazlığında bulunduk, ama her şeyden çok Sovmin binası beni hayrete düşürdü. Burası Zafer’in sembolü. Mısır’daki Abhazlar da cesur ve mücadeleci bir halk, sayımızın az olmasına rağmen vatanımızı koruyabiliyoruz.

Dina, bir yıl önce anavatanınıza ilk kez ayak bastığınızda neler hissettiniz?

O günü çok iyi hatırlıyorum. Sınırı geçtiğim gibi artık Abhazya’da olduğumu anladım, heyecanlandım, kendimi mutlu hissettim. Mısır’da yaşıyorum, ama burada kendimi evimde gibi hissediyorum.

Madem burası sizin için iyi, Abhazya’ya yerleşmeyi planlamıyor musunuz?

Bunu çok istiyorum.

Kaynak: Sputnik