Kafkasya IŞİD’e kucak açmış değil

Kafkasya Emirliği’nin başında artık, bir süre önce IŞİD’i kınayan Muhammed Ebu Osman Gimrinski var. Peki bu, bir kısmı IŞİD’e bağlılık yemini etmiş olan direnişçiler arasında çatışmaya dönüşecek mi?

Ben bunu, daha çok durumu anlamak için gerekli temaslar olarak adlandırmayı tercih ederim. Çünkü Kafkasya Emirliği kendisini IŞİD’den soyutlayabilmesi zor, onu Kafkasya’da direnişin meşru adresi olarak kabul etmesi de mümkün değil.

Kafkasya Emirliğinin şu anda karizmatik bir lideri yok. Bu lider karizması Doku Umarov’da yoktu, şimdiki komutanlar da bu vasfa sahip değil.

Bir geçiş döneminde bulunuyoruz. Birçok şey IŞİD’in ilerleyen dönemdeki vaziyetine bağlı olacak. Sert bir hamle yaptılar, son iki günde de sert bir darbe yediler.

Eğer IŞİD Kafkasya’da hayatiyet belirtileri gösterirse bu bir şeydir, ama gelecek iki ay içinde herhangi bir sürtüşme yaşanırsa, ki IŞİD’in pek çok muarıza diş bilediği göz önüne alınırsa bu da mümkün, o zaman Kafkasya’da taşlar yerinden oynar.

Buradan derin sonuçlar çıkarmak oldukça zor. Eğilimlerle ilgili çelişkili bilgiler var. Komplo teorileriyle başkaları ilgilensin, kesin bir şeyler lazım, ama şimdilik yok.

Bu arada, gerçeklerden söz edecek olursak, kısa süre önce IŞİD ele geçirdiği Palmira’nın fotoğraflarını yayınladı. Kendilerinin, tasvir edildiği gibi korkunç kişiler olmadıklarını göstermek istediler.

Kafkasya’nın IŞİD ideolojisinden beslenip beslenmediğine gelince, ben beslenmediğini düşünüyorum.

Araplar daha önce de Kafkasya’da bulundu. Kafkasyalılar ve Araplar arasında bazı yanlış anlaşılmalar var. Bu da Arapların 90’lı yıllarda herkese ders vermek istemesinden kaynaklanıyor. Onların bu tutumu Kafkasyalıları tedirgin etti.

Savaş döneminde bir Çeçenle evlenmiş olmasına rağmen, oldukça sert, kaba bir figür olarak görünen Hattab gibi liderlerin sözleri ve vaazları herkes tarafından biliniyor. Yani Kafkasya’da IŞİD’in fikirlerini sorgusuz kabul edecek kimse yok.

Şunu anlamak lazım, insanların endişe ettiği şey IŞİD’in kendisi değil, tüm dünyada var olan alternatif İslami eğilim arayışı. IŞİD sadece yüzeyde duruyor ve herkesten daha çok kendisini gösteriyor.

Bu gerçekten problem, medeniyetin iletişim problemi, savaş problemi. Korkutuyor, çünkü yayılabilir, çok büyük insan kayıplarına yol açabilir. Afrika’da, Asya’da, hatta Avrupa’da… IŞİD bunun en bariz örneği o kadar.

Kaynak: Kavpolit

Çeviri: Ajans Kafkas