Kabardey-Balkar’da “ektremizmle mücadele” töreni

Kabardey-Balkar’ın Baksan şehri sakinlerinden Asya Handohova polis baskısına maruz kaldı, şimdi kendisiyle ilgili provokasyon ve asılsız suçlamalardan korkuyor. Savcılık, soruşturma komitesi ve insan hakları savunucularından haklarının korunması için bir şeyler yapmalarını talep ediyor.

Yaşananları, esktremizmle (aşırılıkçılık) mücadele biriminin olağan faaliyetleri olarak niteleyen Handohova’nın avukatı, “Ekstremizmle Mücadele Merkezinin varlığını koruyabilmesi için göstermelik eylemlere ihtiyacı var” açıklamasında bulundu. Yani birilerini ele geçirmesi, bir şeyler toplattırması, birilerini ‘uyarması’, gerektiğinde dava açması lazım. Bu eylemlerin muhatabı iki çocuklu yalnız bir anne bile olsa.

Maskeli Salambek

Asya Hangohova (ölen eşinden aldığı soyadı Taşuyeva) polisin özel “ilgisi” ile ilk defa karşılaşmıyor. Fakat, 7 Nisan’da yaşadığı şey kadını dehşete sürükledi. Olayın sonrasında da içinde bulunduğu çaresizliği artık insanlara anlatmaya kararı verdi.

Handohova şöyle anlatıyor: “Sabah 6 yaşındaki kızımla, Baksan’da Lenin ve Revolutsiya caddelerinin köşesinde bulunan annemin dükkanına [Kapı ve pencere satışı yapan bir dükkan] geldim. Arkamdan silahlı ve kamuflajlı, içlerinden bazıları maskeli 10-15 kişi girdi.

Dışarı çıkmamı istediler. Reddettim, çıkarsam içeriye bir şey bırakmalarından korkuyordum. Ayrıca içeride para ve belgeler vardı.

Tanık çağırmalarını istedim, duymazlıktan geldiler. Üzerime saldırdılar, ellerimi arkadan kelepçelediler ve yüzüstü masaya yatırdılar. Üç polis beni tutuyordu, biri de boynumdan tutarak başımı masaya bastırdı.

Kızım bütün bu süre boyunca içerideydi ve yaşananları gördü. Acı çekiyordum, direndim, ellerinden kurtulmaya çalıştım. Beni odaya sürüklediler. Çırpınmaya başladım, ağladım ve elimi kelepçeden kurtardım, tekrar bağladılar.

Beni zorla sandalyeye oturttular, ellerim arkadan kelepçeliydi. Çocuğu dışarı çıkarmalarını rica ettim, kabul ettiler. Sakinleştiğimde, ellerimi çözdüler, önüme arama emrini koydular. Okudum, ama orada ne yazdığını hatırlamıyorum”.

Handohova’nın tahminine göre, kendisi için gelen polislerin lideri Salambek adında maskeli biriydi. Handohova’ya yıllardır bu dükkanda kanunsuz şekilde çalıştığını söyledi. Ve ekledi: “Ölen arkadaşlarının hatırası seni rahat bırakmayacak, huzurlu bir şekilde yaşayıp çalışmak senin için mümkün değil”.

Salambek diğer polislerle birlikte, dükkanın içinde satış için konulan kapıya yaklaştı. Kapının arkasında küçük bir paket buldular, içinde İslami kitaplar vardı.

Handohova kitapların kendisine ait olmadığını ve büyük ihtimalle polislerin yanlarında getirdiklerini söylüyor. Fakat ilginç olan, kitapların arasında “ekstremist” listesinde yer alan bir kitap yoktu. Bu, daha sonra yerel cami imamı tarafından doğrulandı.

“Galiba bütün bunlar eşimle ilgili”

İmam Timur Argaşokov, dükkanın önünde toplanan ve yaşananları endişeyle takip eden yaklaşık 200 kişinin arasındaydı.

Salambek, Asya Handohova’nın elindeki kelepçelerin çıkarılmasına, kendisinin makul bir görevli olduğunu göstermek için izin verdi. Ama insanlar dağılmadı, genç kadın serbest bırakılana kadar orada bekleyeceklerini gösterdiler.

Gerilim arttı. O kadar ki polislerden biri toplanan insanların başlarının üzerine ateş etmeye başladı, polis çemberine çok yaklaşan genç kızın göğsünü yumrukladı.

Avukatın Handohova’nın yanına gelmesine izin verilmesi ile olayın kötü sonuçlanması engellenmiş oldu. Polisler kendileri için gereken evrakları doldurdu -büyük ihtimalle istedikleri şekilde olmadı- ve geri çekildiler. Ama Handohova’yı uyardılar.

Handohova, Ekstremizmle Mücadele Merkezi olarak adlandırılan birimin kendisiyle ilgilenmesinin, hayatta olmayan eşi Kazbek Taşuyev ile bağlantılı olduğunu gizlemiyor. Her şey Kazbek hakkında arama emri çıkarılmasının ardından başladı.

Kazbek Taşuyev, [Kafkasya Emirliği] Baksan cemaatinin lideri idi. Baksan HES terör saldırısı, Şubat 2011’de Elbrus’ta Moskovalı turistlerin vurulması ve teleferik hattının bombalanması olaylarının zanlısı. 1 Mayıs 2010’da Nalçik hipodrom eylemine katıldığı da tahmin ediliyor.

29 Nisan 2011 gecesi Stavropol Kray’ın Kirovski bölgesi Progress kasabasında RF FSB ve RF İçişleri Bakanlığı Kuzey Kafkasya Federal Bölge İdaresi güçlerince özel bir operasyon yürütüldü. Kabardey-Balkar direnişçi liderlerinin hemen hepsi öldürüldü. Aralarında ve Kazbek Taşuyev de vardı.

Asya Handohova şöyle diyor: “Bütün bunlar galiba, eşimden dolayı oluyor. Ama dört yıldır artık hayatta değil. Hakkında arama emri olduğu dönemde bir kaç kez geldiler. 2009’da dükkanı yakıp yıktılar. Onu öldürdüklerinde beni rahat bırakacaklarını düşünmüştüm. Ama öyle olmadı.

İki çocuğum var. 2005’de Kazbek’le evlendiğimde onun daha sonra neler yapacağını bilemezdim. Allah böyle emretti, bu benim kaderim, böyle oldu.

Evet, Müslümanım, evet namaz kılıyorum ve kılmak istiyorum, başörtüsü takmak istiyorum. Tanıdığım birçok Müslüman kadın benzer durumlarla karşı karşıya kaldı. Çalışmalarına izin verilmiyor, dükkanlarını kiralamalarına, yasal yollarla kazanç sağlamalarına izin verilmiyor. Polislerden tek isteğim beni rahat bırakmaları”.

Çıkış yok

Handohova’nın avukatı Ramzan Uzuyev’e göre, “direnişçinin dul eşinin” başına gelenler, işe yaradıklarını göstermek zorunda olan ekstremizmle mücadele biriminin rutininden ibaret.

Avukat şöyle diyor: “Merkez E ya da daha önceki ismiyle Merkez T [Ekstremizle Mücadele Merkezi. E harfi ektremizmden geliyor] çalışmalarını göstermek zorunda. Bir şeyler toplattırdıklarını, bir şeyler ele geçirdiklerini, birilerini öldürdüklerini göstermeliler. Aksi takdirde gereksiz bir birim durumuna düşerler ve Merkez E kapatılır.

Var olmak için bu tür eylemlere ihtiyaçları var. Handohova’nın dükkanına yapılan baskın dışında ülkenin bazı bölgelerinde bir kaç günde ondan fazla kişi gözaltına alındı.

Raporlarda “ekstremizm” zanlısı olarak yer aldılar, bazılarında silah ve uyuşturucu bulunduğu rapor edildi. Bazı bilgilere göre, gözaltına alınanlar arasında silahlı oluşumla ilgisi olmayanlar yer aldı”.

Uzuyev’in ifadesine göre, belirli organlar müvekkiline “takmışken” durumdan çıkış yolu yok gibi. Avukat sürekli, polisler tarafından üzerine, evine ya da iş yerine yasaklı madde bırakılan insanların hapse atılmasıyla karşılaşıyor. Gitmek çıkış olur mu?

Ramzan Uzuyev “Maalesef, insanların çoğu yeni bir yere korkmadan gitmek, yeni bir hayata başlamak durumunda değil. Asya’nın korkularını anlıyorum. Üstelik çocukları var, bir anne. Babası, erkek kardeşi, eşi olmadan bir yere gidip, kendi başına yaşayamaz” dedi.

Not: Handohova olayı ile ilgili Kavpolit, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığından bilgi alamadı. Basın sözcülüğü gün boyunca yapılan aramaların hiçbirine yanıt vermedi.

Kaynak: Kavpolit
Çeviri: Ajans Kafkas