Zama: İlk Çeçen Rock Grubu

Ünlü Çeçen sanatçı Ali Dimayev tarafından 1982’de Çeçenya’da kuruldu. Grup şu isimlerden oluşuyordu (zaman içinde gruba dâhil olanları da ekliyorum):

Ali Dimayev: Tuşlar, vokal

Ruslan Abdulhamidov: Gitar, vokal

Başir Meysigov: Basgitar, vokal

Umar Dadayev: Davul

Grubun ses mühendisi: Sultan Mamilov

Boris Gabrielov

İslam Gelgoyev

Arambek Dimayev

Sultan Makkayev

Dimayev grubun kuruluşunu şu şekilde anlatıyor: “Geleneksel yaratıcılığımızı seviyor ve saygı duyuyorum ama daha ileri gitmek istiyordum. İşte bu nedenle, dünyaya açılmanın utanç verici olmayacağı bir grup oluşturma fikrimiz vardı. İnsanlarımızın zeki ve nazik yüzünü müzik aracılığıyla göstermek istiyorduk. Beatles, Deep Purple ve diğer grupların resimlerini ilk gördüğümde aynısını Vaynakh için yapmak istedim. Böylece geniş kitleleri bir araya getirebilir ve eserlerimizi cömertçe paylaşabilirdik.”

Grubun kurulduğu dönem Sovyet yetkililerinin rock müziğine/kültürüne yönelik baskılarının artmasıyla aynı zamana denk geldi. Ali Dimaev ve arkadaşları, büyük gayretlerle rock müzik ve özellikle ulusal müzik çalma hakkını savundular. Sovyet filarmoni topluluklarının bir konserde kendi bestelerinin %20 ila %40’ından fazlasını seslendirmesi yasaklandı. Repertuarın SSCB Besteciler Birliği üyelerinin eserlerinden oluşması gerekiyordu. Tüm zorluklara rağmen Zama grubu ilk programını oluşturdu ve başarılı bir konser faaliyetlerine başladı. Uzmanların ve dinleyicilerin değerlendirmelerine göre Zama grubu, cumhuriyetin kültürel yaşamında bir devrim yarattı. Grubun besteleri halk müziği ile modern rock kültürünün sentezinin başarılı örnekleri haline geldi.

Zama, gençleri kamusal alanlarda temsil ederek görüşlerini ve isteklerini ifade etti. Her yıl 6 Ağustos’ta, Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombasının kurbanlarını anma gününde ZAMA grubu, Barış Fonu ile Grozni’deki 2 Nolu yatılı okulun yetimlerine destek için yardım konserleri düzenledi.

1985 yılında Zama, Bölgesel Komsomol Komitesi’nin kararıyla, Moskova’daki XII. Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali’nde cumhuriyetin gençliğini temsil etme hakkı kazandı. Topluluk, bu Dünya Gençlik Forumu’nun kültürel programının delegesi ve katılımcısı oldu. Festival sonuçlarının ardından grup üyelerine XII. Dünya Festivali Ödülü sahibi unvanı verildi.

1986 yılında grup üyelerine Çeçen Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Lenin Komsomol Ödülü’nün onursal unvanı verildi. Topluluk, ödül parasını Grozni’deki 2 No’lu yatılı okulun yetimlerine bağışladı.

Ali Dimaev, 1991 yılında Moskova’da “Zama” grubuyla birlikte “Zama” grubunun ve ulusal rock müziğinin tarihinin en iyisi olan ünlü müzik albümü  «Корни и крылья» albümünü kaydetti.

1995 yılında Çeçen Cumhuriyeti Hükümeti Kararnamesi ile “Devlet Pop Şarkılar Tiyatrosu” “Zama” statüsüne verildi. Ali Dimaev sanat yönetmeni ve müdürü olarak atandı.

1996 yılında devam etmekte olan Çeçen-Rus Savaşı sebebiyle grubun faaliyetleri sekteye uğradı ve Dimayev Moskova’ya gitti.

Çeçenya

Bu makalede yer alan görüşler yazara aittir ve Ajans Kafkas'ın editöryel politikasını yansıtmayabilir.
Diğer Köşe Yazıları