“İran’dan ithal edilen meyve Dağıstan’dan geçecek”

Dağıstan Cumhuriyeti Başkanlığı sitesinden yapılan açıklamaya göre, Rusya Federasyonu Tarım Bakanı Yardımcısı Sergey Levin başkanlığındaki Rusya heyeti İran Tarım Bakanı Muhammed Hocati ile görüştü.

Görüşmede İran Tarım Bakanı Hocati, Rusya heyetini selamladı ve ziyaretlerinin Rusya ile İran arasındaki ikili ilişkilerin gelişiminde olumlu sonuçlar vermesini ümit ettiğini ifade etti.

Hocati, “Memnuniyetle ifade edebilirim ki, son yıllarda bizler, siyasi, ekonomik ve diğer alanlar olmak üzere karşılıklı ilişkilerimizin dinamik bir şekilde gelişmesinin tanıkları olduk. İki devlet arasındaki ticaret hacmi de bunun bir delili. Karşılıklı ilişkilerin baş yürütücüleri olarak bizlerin, ilişkilere aynı hızla devam etmemiz ve daha büyük sonuçlar elde etmemiz gerekiyor” dedi.

Rusya Tarım Bakanı Yardımcısı Sergey Levin de, iki ülke arasındaki işbirliğinin her iki tarafın refahını arttırmaya hizmet ettiğini kaydetti.

Levin, “Bu görüşmede bizler, İran meyve sebze ürünlerinin Rusya’ya ithali ve İran’a et ve tahıl ihracatı konularını daha detaylı olarak incelemeyi ümit ediyoruz. Öncelikli olarak İran tarım ürünlerinin Rusya pazarına sağlıklı ve hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamak için uğraşıyoruz. Bunun için bir ‘yeşil koridor’ oluşturacağız. Bu çalışmalar, aynı zamanda, şu anda diğer ülkeler üzerinden gelen teslimatı yasallaştırmaya, ayrıca ürün hacmini arttırmaya hizmet edecek” dedi.

Levin ayrıca, İran’dan gelen malların geçiş noktası için Mahaçkale ve Astrahan limanlarını belirlediklerini kaydetti. Sergey Levin, İran mallarının Rusya’ya, Dağıstan’dan geçerek geleceğini ifade etti.

Rusya heyetinde yer alan Dağıstan Başkanı Ramazan Abdulatipov da, Sergey Levin tarafından ifade edilen önerileri desteklediğinin altını çizdi. Abdulatipov ayrıca, İran’ın Rusya elçisi Levan Cagaryan’a, iki ülke ilişkilerinin gelişimi konusundaki yoğun çabasından ötürü saygısını ifade etti.

Abdulatipov, “Rusya ve İran tarihte de birbiriyle işbirliğinde bulunmuştur. Dağıstan bir çok konuda İran ile bağlantılı. Kısa bir süre önce yerleşimin 5000. yılını ve Derbent şehrinin 2000. yılını kutladık. Derbent’in ve Narın Kala’nın inşası konusunda İran’ın yaptığı yardımları unutamayız” dedi.

Dağıstan Başkanı Abdulatipov, “İran ürünleri için ‘yeşil koridor’ oluşturulması fikri çok iyi. Dağıstan bu fikri tümüyle destekliyor ve projenin gerçekleşmesi konusunda elimizden ne gelirse yapmaya hazırız. Sene boyu donmayan tek limanımız Mahaçkale’de ve bu limandan her hacimde ürün kabul etmeye hazırız” dedi.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, İran’a giden Rusya heyetinde Dağıstan Tarım Bakanı Musafendi Velimuradov ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Yusup Umavov da yer aldı.