Azerbaycan’daki protestolarda gözaltına alınanların tamamı serbest bırakıldı

Azerbaycan’da İran Büyükelçiliği önünde düzenlenen protesto gösterisinde gözaltına alınan eylemciler serbest bırakıldı.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçiliği önünde protesto gösterisi düzenlendi. İran’daki Mahsi Amini’nin öldürülmesiyle ilgili protesto gösterilerine destek vermek isteyen Müsavat Partisi üyeleri, İran Büyükelçiliği önünde toplandılar.

15 Kasım tarihinde düzenlenen protesto gösterisinde, İran’ın Azerbaycan sınırında askeri tatbikat düzenlemesi kınandı. Yoldan geçen arabalardan Türk milliyetçilerinin sembolü olan bozkurt işareti yapıldı, göstericiler özgürlük ve bağımsızlık sloganları attılar.

Azerbaycan güvenlik güçlerinin müdahale ettiği eylemcilerden 35 kişinin gözaltına alındığı bilgisi verildi. 11-12 Kasım tarihlerinde Musavat Partisi üyesi 6 kişi daha gözaltına alınmıştı. Medyaya yansıyan bilgilere göre gözaltına alınanların tamamı serbest bırakıldı.

Müsavat Partisi Başkanı Arif Hacılı, “Azerbaycan güvenlik güçleri protesto gösterimizi İran’ı desteklediği için değil, kitlesel hareketlerin Azerbaycan’da büyümesinden korktuğu için dağıttı.” dedi. Hacılı, İran’da yükselen özgürlük ve adalet sloganlarının hem İran’daki Azerbaycanlılar hem de Azerbaycan Cumhuriyeti için geçerliği olduğunu ifade etti.

İran’da Mahsa Amini’nin gözaltında ölmesi nedeniyle başlayan eylemlerde 300’den fazla kişi hayatını kaybetti. İran’da yaklaşık olarak 30 milyon Azerbaycanlının yaşadığı ifade ediliyor.