İran Meclis Başkanı Kalibaf: Azerbaycan ile yaşanan yanlış anlaşılmalar ortadan kalktı

İran Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf, son zamanlarda ülkesi ile Azerbaycan arasında bazı yanlış anlaşılmalar yaşandığını ancak iki ülke arasındaki görüşmeler sonucunda bu sorunların ortadan kalktığını söyledi.

İran’ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansı’na göre, Antalya’da düzenlenen Asya Parlamenter Asamblesi (APA) 13. Genel Kurulu toplantısının ardından ülkesine dönen Kalibaf, havalimanında Türkiye’deki temaslarıyla ilgili basına açıklamalarda bulundu.

Türkiye ziyaretini yoğun ve verimli olarak niteleyen Kalibaf, APA toplantısı sırasında İran, Azerbaycan ve Türkiye meclis başkanları arasında yapılan üçlü görüşmede 3 ülke arasındaki enerji taşımacılığı ve transit geçişe ilişkin meselelerin ele alındığını belirtti.

Türkiye ve Azerbaycan ile Kuzey-Güney ve Doğu-Batı transit güzergahları için görüşmeler yapıldığını aktaran Kalibaf, “Dışişleri ve savunma bakanları ile liderler düzeyinde ulaşım, transit geçişler ve ticaretle ilgili üçlü toplantılar ve görüşmeler yapılmasına karar verildi.” dedi.

Kalibaf, son zamanlarda Tahran ile Bakü arasında gerilen ilişkilere işaret ederek, “Son zamanlarda Azerbaycan Cumhuriyeti ile meydana gelen bazı yanlış anlaşılmalar da ortadan kalktı.” ifadelerini kullandı.

Yakın zamanda Bakü’yü ziyaret edeceğini kaydeden Kalibaf, iki ülke arasındaki görüşmelerin devam etmesinin kararlaştırıldığı bilgisini verdi.

Antalya’da düzenlenen APA 13. Genel Kurulu sırasında TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Sahibe Gafarova ve İran Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf bir araya gelmişti. Şentop, toplantıda “Bölgesel ve küresel barışın tesisi için güçlerimizi birleştirmeli, elimizden gelen tüm çabayı göstermeliyiz.” ifadelerini kullanmıştı.