Ünlü insan hakları savunucu Çelışeva: “Sınırlar açılsın”

Rusya ve Çeçenya arasında yaşanan iki savaşta Çeçenlere yardım eden Rus insan hakları savunucu Oksana Çelışeva (Oxana Chelysheva) konferans için gittiği Sırbistan’da Suriyeli sığınmacıların sorunları ile ilgilendi. Yunanistan’dan Almanya’ya giden sığınmacıların geçiş noktası olan Sırbıstan’da oluşmuş kampları gezen Çelışeva, kendi facebook hesabından, Sırp yetkililerin zor bir yolculuk yapan sığınmacılara iyi davrandığını duyurdu.

Chelysheva_fotoAjans Kafkas muhabirine konuşan Çelışeva, sınır kapılarının Türkiye’den Yunanistan’a geçmek için sınıra giden sığınmacılara açılması gerektiğini söyledi. Avrupa’da görüştüğü sığınmacılardan aldığı bilgilere göre deniz yolun çok tehlikeli olduğunu anlatan Oksana, Türkiye’deki STK’ların Sınırları Aç çağrısına destek verdiğini söyledi.

Oksana Çelışeva geçmişte Çeçenya’da Rusların işlediği insani suçları kitaplaştırdığı için Rusya’dan göç etmek zorunda kalmıştı. “Putin için Lahey Mahkemesi” adını taşıyan ve Rusların Çeçenya’da işlediği suçları detaylı bir şekilde anlatan kitabın yayımlanması sonucu FSB ve Rusya devleti tarafından göçe zorlanan Çelışeva, şu anda Finlandiya’da yaşamaktadır.