Çeçen ve İnguş müftülerden vahhabizm toplantısı

28 Aralık Pazartesi günü Çeçenya müftüsünün daveti üzerine İnguşetya müftülüğü temsilcileri Çeçenya din idaresini ziyaret etti ve bir toplantı gerçekleştirdiler.

Toplantının başında, Çeçenya müftüsü Salah Mejiyev İnguşetya’dan gelen misafirleri selamladı ve konuşmasına Kur’an-ı Kerim’den “İyilik ve takva (Allah’a karşı gelmekten sakınma) üzere yardımlaşın. Ama günah ve düşmanlık üzere yardımlaşmayın. Allah’a karşı gelmekten sakının. Çünkü Allah’ın cezası çok şiddetlidir.” (Maide 2) ayet-i kerimesi ile başladı.

Çeçenya müftüsü, “Din adamlarının sıkı bir işbirliğinde olmaları gerekir, etrafında birleşmemiz gereken problem ise vahhabizmin yayılması problemidir” dedi.

İnguşetya Müftüsü İsa Hamhoyev, konuşmasında, kısa bir süre önce kendisinin Çeçenya müftüsü ile birlikte, bir araya gelip anlaşma imzalamak ve ardından ortak işbirliğini güçlendirmek gerektiği konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

İnguşetya müftüsü, “Çeçenya din idaresinin daveti üzerine bugün buradayız ve bu hayırlı toplantıya doğrudan şahit oluyoruz. Diğer Müslümanları inançsızlıkla suçlamak, aileleri, köyleri ve cumhuriyetleri dağıtan büyük bir kötülüktür. Biz kimseyi kişisel görüşlerinden ötürü kınayamayız. Vahhabiler ise kişileri, kendi İslami ölçülerine uymadıkları için kınarlar. Buna izin verilemez. Bunun engellenmesi gereken bir şey olduğunu düşünüyorum” dedi.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, toplantının ardından, Çeçenya ve İnguşetya din idaresi başkanları işbirliği konusunda resmi bir anlaşma imzaladılar.