Caharkale’de zorunlu gençlik forumu

Caharkale’de yapılan gençlik forumuna 3 binden fazla kişi katıldı.

Birinci uluslararası gençlik forumu olan “Grozni-2015”, yapılan toplantılarda fikirlerini tartıştı ve iş projelerini sundu. Bazı forum katılımcıları kendilerinin bu programa katılmaya mecbur bırakıldıklarını açıkladı.

“Modern Gençlik: Fırsatlar ve Beklentiler konulu gençlik forumu Caharkale’de Kolizey spor salonunda 27 Ekim’de düzenlendi.

Rus yanlısı Çeçen hükümeti basın sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, “Foruma 1500 kişinin katılması beklenirken, 3000’den fazla kişi katıldı. Bunların çoğunluğu üniversite ve kolej öğrencileri, gençlik hareketi aktivistleri, yönetim organları temsilcileri, iş çevreleri, bilim, sanat temsilcileri, komşu cumhuriyetlerden misafirler ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir heyet oldu”.

Açıklamaya göre, “Sergide genç Çeçen girişimcilerin inşaat, sağlık, eğitim ve tarım alanlarında projeleri ile farklı firmaların ürünleri sunuldu. Genç girişimciler sadece çalışmalarını sunmadı, aynı zamanda potansiyel yatırımcılarla da tanışma imkanı buldu”.

Bakanlık temsilcisinin ifadesine göre, gelecek yıllarda Çeçenya’da 146 milyar rubleden fazla değerde 28 yeni projenin hayata geçirilmesi planlanıyor, yaklaşık 15 bin yeni istihdam gerçekleşecek.

Forum katılımcılarının çoğu ise kendilerinin forum çalışmasına mecbur bırakıldıklarını ifade ediyorlar.

Adının açıklanmasını istemeyen, eğitim kurumlarından birinin yöneticisi olan bir kişi, yukarıdan kendilerine foruma belirli sayıda bir öğrenci grubu gönderme talimatının geldiğini ifade etti. “Öğrenciler tüm günü orada geçirdiler, oradan ayrılma imkanı bulamadılar. Çünkü spor salonunun etrafında güvenlik vardı ve kimsenin çıkmasına izin verilmedi” diyen okul yöneticisi, forumda üç binden fazla kişinin toplanması dışında forumla ilgili şaşırtıcı bir şey görmediğini de kaydetti. Caharkale’deki öğretim üyelerinden biri de, “26 Ekim akşamı müdür beni çağırdı ve sabah her fakülteden 10-15’er kişilik öğrenci gruplarını alıp Kolizey spor kompleksine gitmemi söyledi. İfade edilen üç binin yüzde 95’i toplanmış öğrencilerdi ve forumla ilgileri yoktu. Onların ne bir projesi, ne de ilgisi vardı. Bizi  yine bir kez daha kalabalıklar olarak kullandılar” dedi.

Öğrencilerin neden göstermelik programlara dahil edildiğini soran İslam isimli bir üniversite öğrencisi, “Eğer her ay 2-3 defa bizi derslerden alıp programlara götürürlerse nasıl normal bir eğitim alabiliriz? Üniversite, enstitü ve teknik liseyi bitirdikten sonra burada mesleğinle ilgili bir iş bulamayacağını biliyorsan, sadece büyük miktarda rüşvetle iş bulacağını biliyorsan nasıl normal bir şekilde okuyabilirsin? Ne oldu şimdi, bizim yönetimimiz dün bu forumu yapmak için milyonlar harcadı ve organize etti, sonuç ne?” şeklinde sorular yöneltti.

Yusuf adında bir Caharkale’li Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Trafik polisleri dışında Caharkale’de kontrol noktalarında OMON askerleri vardı. Onlar da araçları durdurdular ve kontrol ettiler. Bu önlemler ne içinde belli değil” dedi.