Maşr’ı ünlü avukat Musayev savunacak

MAŞR’ın savunmasını üstlenen iki avukattan biri, aynı zamanda Magomed Mutsolgov’un arkadaşı avukat Cabrail Abubakarov, dava ile ilgili bir açıklama kaleme aldı. Kavpolit’te yayımlanan metni çevirerek alıntılıyoruz.

13 Kasım 2015’den itibaren Magomed Mutsolgov ve “Maşr”ın savunmasını Moskovalı avukat ve ben (Cabrail Abubakarov) üstleneceğiz. Mutsolgov, bundan sonra İnguşetya barosuna kayıtlı avukatlardan hiç biri ile anlaşma yapmayacağını, çünkü, yerel yönetimin baskı yapamayacağı Moskova barosuna bağlı federal avukatlar istediğini duyurdu.

İnguşetya insan hakları örgütü Maşr’da ve başkanı Mutsolgov’un evinde geçen hafta arama yapıldı. Umuyorum ki, Magomed Mutsolgov ile ilgili süreç bundan sonra hukuka uygun olarak işler.

Ben, Magomed’i ülkesini seven biri olarak biliyorum. Ben onu bir arkadaş ve insan hakları savunucusu olarak tanıyorum. Magomed gerçek bir Kafkasyalıdır.

Ona bir suçlamada bulunulmadı. Baskın standart bir şekilde işledi, ofisten ve evden belgeleri aldılar, bunları incelemelerinin ardından durum belli olacak. Bildiğim kadarıyla arama esnasında ona sadece bir tutanak gösterdiler. Magomed’in ifadesine göre, arama izni ve mahkeme kararı yoktu. Bu açıkça bir ihlaldir ve bunu açığa çıkaracağız. Bununla birlikte ben davanın bundan sonraki aşamasında hukuka aykırı bir hareket olacağını zannetmiyorum. Belki de tüm bunların arkasında, bu baskınlardan ticari çıkar sağlayacak siyasetçiler vardır. Benim görüşüme göre, İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov’un Mutsolgov’dan daha ciddi siyasi muhalifleri var.

150218090905_murad_musaev_624x351_rianovostiSSCB dönemini bir çok açıdan hatırlatan aramaların yapılış şekline gelince, bence bu tarz hareketler tüm Rusya’ya hakim. Her halükarda uluslararası durumu hesaba katmak gerekiyor. Her yerde savaş var. Devletimize yönelik oldukça ciddi baskılar söz konusu.

Bunların dışında yine tekrarlamak lazım ki, Magomed’in eylemlerinin devletimize zarar verdiği sözleri yalandan ibarettir. Aksine, Magomed yönetimi hukuki alana taşımaya gayret etmektedir. Ve o, hiçbir dış güç ile işbirliği içerisinde değildir. Bu benim düşüncem.

Cabrail Abubakarov ve Murad Musayev’in avukatlık bürosu insan hakları davalarıyla ünlenmiş bir büro. İlgilendikleri davaların arasında, başörtüsü yasağı, Kur’an-ı Kerim ayetlerinin ekstremist kabul edilmesi davası ve ünlü davalardan birisi olan Budanov davası bulunuyor.