Fransa’da yaşayan Çeçen sanatçı sınır dışı edilmeyle karşı karşıya

İki yıldır Fransa’nın Strazburg kentinde yaşayan 22 yaşındaki Çeçen sanatçı Abdul Hadi Yasuyev, Rusya’ya gönderilme tehlikesiyle karşı karşıya.

Çeçenya’daki Kadirov rejiminin baskılarından kaçan Yasuyev, İtalya’da iki defa sığınma hakkı reddedildiği için Fransa’ya geldiğini, ancak burada da herhangi bir yasal statü alamadığı için zorla Rusya’ya gönderilebileceğini aktardı. Yaşananları değerlendiren Yasuyev’in çalışma arkadaşı Cynthia Montier, “Ortak sanat projemize devlet tarafından maddi yardım sağlandı. Yasuyev’e destek veren yönetimin onu sınır dışı etmeye çalışması çelişkili bir tutum.” ifadelerini kullandı.

Avrupa İnsan Hakları Merkezi, 9 Nisan 2021 tarihinde Rusya’ya sınır dışı edilen Çeçen mülteci Magomed Gadayev’in kaybolduğunu, Fransa’nın benzer kararlarda daha dikkatli davranması gerektiği yönünde uyarıda bulunmuştu. Ukrayna-Rusya Savaşı’nın ardından Avrupa’da yaşayan Çeçenlerin sınır dışı edilme vakaları daha sık yaşandı. 13 Mart’ta küçük çocuğuyla birlikte Ukrayna’dan ayrılan Amina Gerikhanova, Romanya sınırında gözaltına alındı. 20 Mayıs’ta ise İsveç’te yaşayan Artur S.’nin Rusya’ya iade edilmesine karşı bir miting düzenlendi.