Çeçenya’da sakallı gençlere gözaltı

Çeçenyalı vatandaşlar sakallı gençlerin topluca gözaltına alındıklarını açıkladı.

Vatandaşlar, Çeçenya’nın başkenti Caharkale ve diğer büyük yerleşim yerlerinde, son günlerde, emniyet kurumu mensuplarının, bıyıklarını kısaltan ve sakallarını uzatan onlarca genci gözaltına aldığını açıkladı.

Rus yanlısı Çeçenya yönetimi, bıyıkların kısaltılmasını ve sakalların uzatılmasını, selefi olmanın bir emaresi olarak kabul ediyor. Kadirov ve avanesi ise selefi akımla mücadelenin gerekliliğini ellerine geçen her fırsatta dile getiriyor.

Caharkaleli Sultan isimli bir vatandaş, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “27 Ekim tarihinde otobüsle gidiyorduk. OMON’a mensub güvenlik güçleri bizi durdurdu. Otobüsten sakallı bir kaç genci indirdiler. İndirilenler beş veya altı kişiydi ve onları bir yere götürdüler. Anlaşılan o ki, vahhabileri tespit için yapılan baskınlar tekrar hortladı. Polis şüpheli gördüğü herkesi alıp götürüyor. Bunlar da öncelikli olarak bıyıklarını tıraş edip sakalını uzatan gençler oluyor” diyerek yaşadığı olayı anlattı.

Çeçenyalı Magomed, “Çeçenya’da gençlere yönelik av tekrar başladı. Sakallı gençler gözaltına alınıyor ve karakola götürüyor. Orada şiddet uygulanıyor ve sakallarını zorla kesiyorlar. İnsanın sakallı gezemeyeceği hangi kanunda yazıyor? Rusya Anayasası’nın garanti altına aldığı inanç özgürlüğü ve vatandaşlık haklarının dokunulmazlığı nerede? İçinde bulunduğumuz şu günlerde üniversite öğrencisi yeğenim gözaltına alındı ve şubede dövüldü. Oysa yeğenimin kısa bir süre önce annesi öldü ve o da geleneklerimize uyarak tıraş olmamıştı. Anlaşılıyor ki, onu vahhabi olarak zannettiler. Her şey açığa çıktığında, kimse özür dilemeyi bile düşünmedi” diyor.

Müslümanların, sakallarını uzatıp bıyıklarını kesmesine izin verilmeyeceği, camilerde dahi dile getiriliyor. Caharkaleli İsa, konuyla ilgili, “28 Ekim tarihinde bir işim dolayısıyla öğle vakti Caharkale merkezindeydim. ‘Berkat’ pazarı bölgesindeki camiye girdim. İmam orada namaz öncesi vaaz veriyordu. Vaazında gençlerin bıyıklarını tıraş edip sakal uzatmamaları gerektiğini, çünkü bunu vahhabilerin yaptığını açıkladı. Oysa sakal İslam’a göre sünnettir” dedi.

Güvenlik güçleri temsilcisi, gençlere yönelik yeni baskılarla ilgili haberi yorumlarken, bu talimatın “yukarıdan” geldiğini ifade etti.