Çeçen genç Kadirov’u eleştirdiği için aşağılandı

Adam Dikayev, Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov’u Çeçen savaşları dolayısıyla eleştirdiği için aşağılandı.

Sosyal medyada, Kadirov’u eleştiren Dikayev’in pantolonu çıkarılmış bir şekilde, haksız olduğunu ve şu anki yönetimi desteklediğini söylediği bir video yayıldı. Kavkazki Uzel’in konu ile ilgili görüştüğü vatandaşların düşüncesine göre, Kadirov’a yönelik eleştiride bulunan insanlara baskı her geçen gün artıyor.

Yönetime yaptığı eleştiri sonrasında, Dikayev’in aşağılandığı bir video yayımlandı

İnstagram’da, “adam_chechenskiy” adıyla hesabı bulunan Adam Dikayev, 1. Çeçen savaşının yıldönümü olan 11 Aralık’ta Kadirov’u eleştirdiği bir mesaj paylaştı.

Dikayev, mesajında, “Bu savaş 15 yıl önce oldu. 150 değil, 300 değil, 15 yıl öncesi! Kral ise koşu bandı üzerinde ‘Benim en iyi arkadaşım devlet başkanı Putin’dir!’ şarkısıyla koşuyor. Hiç kimse unutulmadı, hiçbir şey unutulmadı!” diye yazdı.

Mesajda bahsi geçen video, 2 Aralık’ta Kadirov’un İnstagram sayfasından paylaşıldı. Videoda, Kadirov, antrenman yaparken, bahsi geçen şarkıyı söylüyor.

20 Aralık akşamı, Facebook’ta, Apti Batal isimli hesap, Dikayev’in mayolu bir şekilde koşu bandında yürürken şarkı söylediği bir video yayımladı.

images (1)

Videoda, Dikayev, Çeçence, “Ben Avtura köyünden Adam Dikayev. Beni İnstagramda bulamayacaklarını düşünerek yazmamam gereken şeyler yazdım. Beni buldular, pantolonumu çıkardılar. Ben, bir değerim olmadığını, bir hiç olduğumu anladım. Artık biliyorum ki, Putin benim babam, dedem ve kralımdır. Bu videoyu benim İnstagram sayfam adam_chechenskiy’de bulabilirsiniz” diyor. Dikayev, bunun ardından koşu bandında yürümeye devam ederken “Benim en iyi arkadaşım, devlet başkanı Putin’dir” şarkısını söylemeye başlıyor.

Facebook kullanıcıları Dikayev’i savundu

İnternet kullanıcıları, Dikayev’in aşağılandığı videonun yorum kısmında, genci destekleyen mesajlar yazdı.

Lize Lizoçka adlı kullanıcı, “Bu gence, hiç bir şekilde rezil olmadığını, bunun kendisi için dünyanın sonu olduğunu düşünmemesi gerektiğini söylemek isterdim! Bu video, onun değil, başkalarının ayıbıdır!” diye yazdı.

Tieri Otti adındaki kullanıcı, “Bu genç utanmasın! Onun sistemi bölmek üzere kuruludur ve hiç kimse güvende değil! Ama bu cezaları uygulayanlar, hiçbir şekilde affedilmemeli!” ifadesinde bulundu.

Kullanıcı Apti Belgato ise, “Onlar bu genci değil, bir kez daha kendilerini rezil ettiler” yazdı

Çeçenya vatandaşları farklı düşüncelerin kasıtlı olarak bastırıldığını söylüyor

Kavkazki Uzel’in görüştüğü Çeçenyalı vatandaşlar, Dikayev’in bir örnek haline getirilmek istendiğini söyledi.

Adının gizli kalmasını isteyen Caharkaleli bir üniversite öğrencisi, “Ülkemizde uzun zamandır, hiç kimse, hükümete eleştiride bulunmaya cüret edemiyor. İnternette, yönetime getirilen en ufak bir eleştiri bile, cezasız kalmıyor” dedi.

Öğrencinin ifadesine göre, bunun son örneği de Kadirov’a yönelik yaptığı eleştirisini açıkça reddetmeye mecbur bırakılan Çeçenyalı Ayşat İnayeva.

Çeçenyalı Ayşa İnayeva, faturalardaki haksız vergiler sebebiyle Kadirov’u eleştirdi. Bu eleştiri, internette geniş bir yankı buldu. Ardından, “Groznıi” radyo-televizyon kurumu, Ayşat İnayeva’nın Kadirov ile görüştüğünü ve İnayeva’nın ifadelerini geri çektiğini söylediği bir haber yayımladı. Ülke vatandaşları, İnayeva’ya işkence edildiğini söyledi. Fakat, bu bilgi doğrulanamadı.

Adam Dikayev’in İnstagram hesabına şu anda ulaşılamıyor.