Abhaz asıllı çocuklar tatillerini Abhazya’da geçiriyor

Türkiye ve Ürdün’den yola çıkan Abhaz asıllı çocuklar, Abhazya’nın Geri Dönüş Bakanlığı tarafından düzenlenen kampta tatillerini geçirmek için Sohum’da toplandılar.

Türkiye ile Ürdün’den gelen, yaşları 12 ila 17 arasında değişen 70 Abhaz asılı çocuk, 1 Temmuz’da tarihinde tatillerini geçirmek için Sohum’a gittiler. Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Bakanlığı tarafından ilk defa çocuklar için bir çocuk kampı düzenlendi.

Geri Dönüş Bakanı Beslan Dbar, kamp fikrinin Türkiye, Suriye ve Ürdün’deki Abhaz diasporası temsilcileriyle yapılan çalışma toplantılarından kaynaklandığını belirtti.

Dbar, “Geri dönüşümüzün tarihi boyunca ilk defa, birçok çocuğu bir araya getirmeyi başardık. Bugün Suriye’den de bir delegasyonun bizimle olması gerekiyordu, ama ne yazık ki, bir takım nedenlerden dolayı gelmeleri mümkün olmadı”. dedi.

Dbar, bu tür ziyaretlerin dünya genelinde yaşayan Abhazların bir araya gelebilmeleri hususunda çok önemli bir rol oynadığını vurguladı. Özellikle, çocukların iletişiminin önemli olduğunu belirtti.

Dbar açıklamasının devamında, “Bu tür ziyaretlerin dünya genelinde yaşayan Abhazların bir araya gelebilmeleri hususunda çok önemli bir rol oynadığını vurguladı. Özellikle,”Çocukların iletişiminin” önemli olduğunu belirtti.” ifadelerini kullandı.

Kampa katılım sağlayan 70 çocuktan şu an birkaçı Abhazca konuşabiliyor. Bazıları, geldikleri ülkelerde Abhazya Devlet Geri Dönüş Bakanlığı tarafından düzenlenen özel kurslara katılmışlar.

Abhazya’nın konukları, Abhazya’nın önemli tarihi yerleri hakkında bilgi edinmelerini sağlayacak zengin bir programın tadını çıkaracak. Çocuklar, tarihi vatanlarına gelir gelmez ayaklarının tozuyla, Abhazya’nın ilk Cumhurbaşkanı Vladislav Ardzınba’nın anıtını ve Askeri Zafer Müzesi’nin ziyaret ettiler.

Geri Dönüş Bakanı, “Çocuklar Devlet Başkanı Raul Hacimba ile de görüşecekler. Ayrıca ilginç bir eğlence programı onları bekliyor olacak”, diye güzel vaatlerde bulundu.

Türkiye’den gelen grupta, Abhaz Dernekleri Federasyonu ve Kafkas Dernekleri Federasyonu’ndan çocuklar bulunuyordu. Çocuklara eşlik eden, Abhaz Dernekleri Federasyonu Temsilcisi ve İstanbul Abhaz Derneği başkanı Şamil Yaşba, çocukların Abhazya ziyaretini kapsamlı bir eylem olarak niteledi. Ayrıca seyahatten haberleri olduğunda çocukların duyduğu heyecanı dile getirdi.

Şamil Yaşba, “Çocukların birçoğu daha önce Abhazya’ya hiç gelmediler. Etraflarındaki her şeyi büyük bir ilgi ile inceliyorlar. Bu süre zarfında anavatanlarını daha da çok seveceklerinden hiç şüphem yok.” dedi.

Ürdünlü heyete ise, Abhazya’ya bu üçüncü gelişi olan Muhammet Çiçba önderlik etti.

Çiçba yaşananları “Bu sene benimle birlikte sekiz çocuk Abhazya’ya geldi. Bu onların Abhazya’ya ilk gelişleri. Böyle bir imkanın varlığından onlara bahsettiğimde bu fikre tam anlamıyla aşık oldular var seyahat günü için sabırsızlıkla gün saydılar. Daha önce Abhazya hakkında bilgileri vardı. Bizler (Ürdün’de yaşayan Abhaz-Abaza diasporası) onlara sürekli anavatanlarını anlatıyoruz ama kendilerinin sözleri ile gördükleri şeyler anlatılanlarla kıyaslanamayacak kadar güzel.” ifadeleriyle dile getirdi.

Abhazya’da gerçekleşecek olan kampa katılmak için Türkiye’den gelen çocuklardan birisi de 13 yaşındaki Selena Aşüba. Abhazya’ya daha önce geldiğini ancak çok küçük olduğu için hiçbir şey hatırlamadığını söylüyor. Bunun yanı sıra diğer çocuklarla kıyaslandığında Selena, Abhazca’yı kötü sayılmayacak derece de konuşabiliyor.

Türkiye’den gelen 14 yaşındaki Lina Hulan’ın ise Abhazya gezi için kesin bir hedefi var: Annesinin tarihi vatanı hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek.

Lina, “Buraya dün gece gelebildik, bu sebeple henüz çok az şey gördük. Abhazya’ya gideceğimi duyduğumda çok mutlu oldum. Benim annem Abhaz asıllı ve bu sebeple bana Abhazya hakkında çok şey anlatıyordu, ama ben onun kadar çok şey bilmiyorum. Bende onun kadar çok bilgi edinmek için şu an buradayım.” dedi.

Türkiye ve Ürdün’den gelen çocukların tarihi vatanlarını ziyareti 10 gün sürecek. Çocuklar Sohum’da bir otele yerleştirildiler. Çocuklar için Abhazya’da kaldıkları süre boyunca, uyacakları detaylı bir etkinlik ve gezi programına hazırlandı.

Kaynak: DAK