Çeçenya’da seçimlere ve Rusya 10 yarışmasına katılın hutbesi

Caharkale – Çeçenya’da Cuma namazı hutbelerinde parlamento seçimleri ve Rusya 10 yarışmasında oy kullanma çağrısı yapıldı.

 

Çeçenyalı vatandaşlar, geçen Cuma namazı öncesinde cami imamlarının parlamento seçimlerine katılma ve Rusya 10 yarışmasında Çeçenya’nın Kalbi (Ahmet Kadirov) camii için oy kullanılma çağrısında bulunduğunu kaydediyor.

 

Sultan Ş. adlı bir vatandaş “Cuma namazı öncesinde imam bize parlamento seçimlerine katılma çağrısında bulundu. Ayrıca herkesin Ahmet Kadirov (Çeçenya’nın Kalbi) camii için oy kullanmasını istedi. Her ikisinin de Müslümanların sorumluluğu olduğunu belirtti” dedi.

 

Caharkale camilerinden birinin girişinde talimat köşesi oluşturulduğunu ifade eden Caharkaleli Masud U. adlı bir vatandaş da şöyle konuştu: “Caminin girişinde Çeçenya’nın Kalbi için nasıl oy kullanılacağını anlatan bir liste asıldı. İmam tüm Müslümanların bu cami için oy vermesi gerektiğini, caminin sadece ülkemiz için değil, bütün Rusya ve İslam dünyası için gurur kaynağı olduğunu anlattı. Ayrıca herkesin parlamento seçimlerine katılması gerektiği de vurgulandı”.

 

Caharkale camilerinden birinin imamı, seçimler ve Rusya 10 yarışmasında oy kullanma çağrısının müftülük talimatı olduğu açıkladı. İmam, “Müftülükteki görüşmede bize, Cuma namazının ardından bu iki konuyla ilgili kesinlikle bilgilendirme yapılması ve cemaatin oy kullanmaya teşvik edilmesi söylendi” dedi.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas