‘Toprak bütünlüğü kadar bağımsızlık da hak’

Cenevre/Ajans Kafkas – Kosova’nın tek taraflı bağımsızlık ilanının oluşturduğu fırtınalı ortamda Abhazya ve Gürcistan, ‘BM Genel Sekreterliği Gürcistan Dostları Grubu’ toplantısında bir araya geldi.

Cenevre’de yapılan toplantıda Abhaz heyetine Dışişleri Bakanı Sergey Şamba başkanlık etti. Şamba dünkü toplantıda yaptığı konuşmada Abhazya’nın bağımsızlık hakkı tanınmadığı sürece müzakerelerden sonuç çıkmayacağını vurguladı.

Dostluk Grubu oturumunun ‘Gürcü-Abhaz müzakere sürecinin çıkmaza girdiği ve Kosova’nın bağımsızlığını ilan ettiği özel şartlar ışığında gerçekleşmekte olduğuna’ dikkati çeken Şamba, müzakere sürecindeki tüm arabulucuların ‘bölgesel bütünlük hakkı’nı tanıdıkları kadar ülkelerin bağımsızlık haklarını da kabul etmeleri gerektiğini belirtti. Tiflis ve Sohum arasında anayasal yetki sınırlandırması anlamına gelen Boden anlaşma belgesinin kendisini tükettiğini savunan Şamba arabulucuların ülkelerin bağımsızlık hakkını kabul etmedikleri müddetçe objektif olamayacağını ve kendilerinin bunlara sadece ‘Gürcistan’ın dostları’ gözüyle bakacaklarını ifade etti. Toplantı sonrası Şamba, Gürcistan tarafını da dinleyen Dostluk Grubu’nun çalışmalarına devam edeceğini kaydetti. Dostluk Grubu toplantıları 1998’den beri yılda iki kez olmak üzere devam ediyor. KU/ÖZ/FT