Sohum’un Kodor manevrası

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya bir manevra ile Gürcistan’ın Rus askeri birliklerini uzaklaştırma amacıyla barış güçlerinin bölgeye konuşlandırılması kartını elinden aldı. Sohum, Gürcistan’ın Abhazya toprağı olan Kodor Vadisi’nin üst kısmına konuşlandırdığı askeri birliklerin yerine uluslararası polis gücünün almasını önerdi. Ama Tiflis reddetti.

Halbuki Gürcistan yönetimi son dönemlerde, 1992-1993 savaşının ardından 1994’te imzalanan Moskova Anlaşması çerçevesinde Bağımsız Devletler Topluluğu şemsiyesi altında ateşkes hattında görev yapan Rus Barış Gücü’nün yerine Batılı barış güçlerinin alması için bastırıyordu.

Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba "Bu teklifi Gürcistan’ın BM’deki temsilci İraliya Alasaniya’nın Sohum’a yaptığı ziyarette sunduk, ancak Tiflis’ten henüz cevap almadık. Eğer Gürcistan tarafı bu inisiyatifi kabul ederse, bu meseleyi resmi müzakereler sürecinde incelemeliyiz" dedi.

Gürcistan Entegrasyon Bakanı Temur Yakobaşvili ise 21 Temmuz’da konuyla ilgili bir açıklama yaparak Tiflis’in Kodor Vadisi’ndeki Gürcü silahlı birliklerin uluslararası polis gücü ile değiştirilmesi önerisini kabul etmeyeceğini söyledi.

Yakobaşvili "Eğer uluslararası polis gücünün getirilmesi müzakere edilecekse bu süreç Gal ve Oçamçira’dan başlamalı, kontrolümüzde olan Kodor’un yukarı kısmından değil" dedi.

Gürcistan, Moskova Anlaşması ve BM kararlarına göre silahtan arındırılmış olması gereken Kodor’un üst kısmına Temmuz 2006’da asker sevk etmişti. BM Güvenlik Konseyi Tiflis’i Kodor’u silahsızlandırmaya çağıran iki karar tasarısını kabul etmişti. Şimdi bu mesele Abhaz-Gürcü müzakerelerinin başlamasının önündeki yegane engel. KU/ÖZ/FT