Gürcü Patriğin Abhazya ziyareti ‘ihtimal dışı’

Sohum/Ajans Kafkas – Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kiril’in Abhazya ve Güney Osetya’yı Gürcistan Ortodoks Kilisesinin meşru bölgesi olarak tanımasına karşın Abhazya, Gürcü kilisesine dönmeyi düşünmüyor.

Abhaz ve Oset kiliseleri yaklaşık 200 yıldır Gürcü kilisesine bağlı kabul ediliyordu. Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kiril de bu kiliseleri Gürcü kilisesinin meşru bölgesi olarak niteliyor. Kiril ile Temmuz sonunda Kiev’de bir araya gelen Gürcistan Ortodoks Kilisesi Patriği II. İliya, bölge kiliseleri ile ilgili tutumundan dolayı Kiril’e teşekkür etmiş ve Abhazya’yı ziyaret planlarını görüşmüştü.

Son gelişmelere bağlı olarak, Abhazya Devlet Başkanlığı çalışanlarından bir yetkili ise Abhazya’nın artık Gürcistan kilisesine bağlı olmadığını ve Gürcü Patriğin Abhazya’yı ziyaret etmesinin ‘kesinlikle ihtimal dışı’ olduğunu belirtti. “Gürcistan Patriği II. İliya’nın Gürcistan’ın Abhazya’ya karşı giriştiği savaşı nasıl kutsadığını Abhazya iyi hatırlıyor” açıklamasında bulunan yetkili, ayrıca “patriğin hiçbir zaman Abhazya’da hizmet vermediği de hatırlanıyor” dedi. RE/ÖZ/YA