Çirikba: Sohum’un katılımı olmadan Gürcü mülteciler sorunu çözülemez

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba dün, Avrupa Bürosu Başkanı Daniel Ednres başkanlığındaki BM Mülteciler Yüksek Komiserliği heyeti ile yaptığı görüşmede, Abhazya tarafının katılımı olmadan Gürcü mülteciler meselesi çözülemez dedi.

Çirikba “Mesele ya Cenevre formatında veya BM Genel Asamblesi bünyesinde, ancak her halükarda bizim katılımımızla ele alınmalı, çünkü Abhazya’nın katılımı olmadan mülteci problemini çözmek mümkün değil” dedi.

Çirikba, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Abhazya yönetiminin Gürcü-Abhaz savaşı dönemindeki ilişkilerini de olumlu olarak değerlendirdi. Bununla birlikte Çirikba’ya göre, 2008 olayları sonrasında Gürcistan, 1994 tarihli mültecilerin geri dönüş anlaşmasından ayrılarak diyalog yolunu kapattı. Kısa bir süre öncesine kadar da problem sadece, Kafkas Ötesinde güvenlik ve istikrar konulu Cenevre görüşmelerinin ikinci çalışma grubu çerçevesinde ele alındı.

Çirikba, mülteci probleminin Abhazya’da, Avrupa’da anlaşıldığından daha geniş boyutlu kabul edildiğini, mülteci olarak sadece savaş döneminde Abhazya’yı terk eden Gürcülerin değil, aynı zamanda Abhaz, Rus, Ermeni, Estonyalı, Yunan, Yahudilerin de mülteci konumunda olduğunu söyledi. Çirikba “Savaşta Abhazya’yı terk eden herkesi kabul etmeye hazırız, ancak Gürcü mültecilere gelince, bu özel bir problem ve Gürcistan’ın tavrı yüzünden de müzakere edilemiyor” dedi.

Daniel Edres ise görüşmede, Mülteciler Yüksek Komiserliğinin ana amacının, zor durumda olan ve savaştan zarar görmüş olan insanların acılarını hafifletmek olduğunun altını çizdi. Endres, savaş sonucunda yerlerinden olan insanların çoğunluğunu Gürcü mültecilerin oluşturduğunu, uluslararası hukukun mültecilerin yurtlarına dönme hakkı prensibinin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Geçen 18 yılda Gürcü mültecilerin çoğunluğun Gal bölgesine döndürülmesi konusunda başarı sağlandığını kabul eden Endres, halen devam eden sorunların çözümü noktasında Abhazya yönetiminden destek göreceklerini umut ettiğini kaydetti. ABKHZY/ÖZ/YA