Abhazya’da ilk hemodiyaliz bölümü açıldı

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya’da iki önemli sağlık birimi kuruldu. Sohum Devlet Hastanesinde ilk hemodiyaliz bölümü, Devlet Rehabilitasyon Merkezinde ise ortopedi bölümü açıldı.

Almanya’da üretilen beş cihazla donatılan hemodiyaliz bölümü sabah 8’den akşam 10’a kadar iki vardiya çalışıyor. Bölüm yetkililerinin ifadesine göre, gerektiğinde üç vardiya hizmet verilebilecek.

Abhazya Sağlık Bakanı Zurab Marşan, hemodiyaliz cihazlarının ciddi bir ihtiyacı karşılayacağını söyledi. Marşan “Farklı seçenekleri, farklı işbirliği mekanizmalarını değerlendirdik ve bu çalışmayı devlet hastanesi bünyesinde yapmanın uygun olacağı sonucuna vardık. Rusyalı meslektaşlarımız altı ay boyunca bize değerli önerileriyle yardımcı oldu. Biz de Soçi ve Krasnodar’dan gelen meslektaşlarımızın zengin tecrübelerinden istifade etmeye çalıştık” dedi.

Marşan ayrıca, cihazların giderlerinin, 2010-2012 dönemi sosyo-ekonomik kalkınma planı için ayrılan bütçeden karşılandığını kaydetti.

Devlet Hastanesi Başhekimi Nargiz Harçilova, sağlık sebebi ile Rusya’nın farklı şehirlerinde bulunan birçok vatandaştan telefon aldıklarını, çünkü Abhazya’da hemodiyaliz bölümü açılmış olmasından ötürü memnuniyetleri dile getiren vatandaşların, hastalıkları nedeni ile daha önce Abhazya’da birkaç günden fazla kalamadıklarını belirtti.

Harçilova, Abhazya vatandaşları için diyalizin ücretsiz olduğunu, tüm masrafları devletin üstlendiğini kaydetti. KU/ÖZ/YA