Rusya duvara toslayacak

Rusya ve Esed rejiminin IŞİD’i Türkiye’ye sürme planı sınıra örülmeye başlanan ‘elektronik duvar’a toslayacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Geçen 28 Mayıs’ta Haseke’de IŞİD, PKK ve rejim bir masaya oturdular ve anlaştılar, muhalefete saldırıya karar verildi. Türkiye sınırını paylaşmak için IŞİD ve PYD o toplantıda oturdular, Suriye rejimi ile anlaştılar” şeklindeki açıklamaları,Rusya ve Esed Rejimi’nin bölgede oynadığı oyunu tekrar gündeme getirdi. Rusya’nın bölgedeki hamleleri, PYD Eşbaşkanı Salih Müslim ile yapılan resmi görüşme, Esed Ordusu ile YPG ittifakına yönelik çalışmalar“Esad ve Putin’in IŞİD’i Türkiye’ye sürme planı” olarak algılanmıştı. Birkaç gün önce de Rus resmi televizyonundan “Suriye ordusunun saldırıları sonrası IŞİD militanları Türkiye sınırına doğru kaçıyor” haberleri yapılmıştı.

AŞAMAYACAKLAR

Rusya ve Esed rejiminin radikal örgütleri Türkiye’ye sürme planı, sınırda hummalı çalışmalarla örülmeye devam eden “beton duvara toslayacak. Sınırı elektronik duvarla kaplamak üzere yürütülen çalışmaların tamamlanmasıyla asker elektronik duvarın Türkiye bölümünde değil Suriye yakasında nöbette kalacak. Değişen angajman kuralları kapsamında görülen en ufak tehdit vurulacak. Terörist gruplar duvara yaklaştırılmayacak.

SURUÇ KATLİAMININ ARDINDAN BAŞLATILDI

Suriye’den Türkiye’ye yönelen tehdit üzerine 2014 yılında gündeme gelen, IŞİD’in Suruç katliamının ardından Güvenlik Zirvesi’nde alınan karar uyarınca vakit geçirmeksizin örülmeye başlanan “duvar”, Türkiye’nin Suriye ile 911 kilometrelik sınır hattında gerekli bölgelere örülüyor. Suriye Sınırı Fiziki Güvenlik Sistemi (SFGS) entegre çalışmaları, Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa ve Mardin illerini kapsıyor.

SINIR HATTI İHA’LARLA 24 SAAT GÖZLENİYOR

Ancak ilk etapta Suriye sınırında öncelikli güvenlik önlemleri alınıyor. Yürütülen hummalı çalışmalar kapsamında önümüzdeki aylarda beton duvar hattının örülmüş ve bazı gerekli bölgelere elektronik algılayıcı sistemlerin yerleştirilmiş olması planlanıyor. Ayrıca sınır hattı halen İHA’larla 24 saat gözetleniyor.

cm3gu_1444982430_0911İNŞAAT TAM GAZ SÜRÜYOR

Çalışmalar tamamlandığında Gaziantep sınırı 51 kilometrelik bir hatta modüler duvarla kaplanmış olacak. Hatay Reyhanlı’da 36, Şanlıurfa sınırında 18, Mardin sınırında 44 kilometrelik duvar örme çalışmaları sürüyor. Devriye ve olası hızlı müdahale görevlerinin daha hızlı ve kolay icrası için de Gaziantep sınırına 103, Hatay sınırına 58, Şanlıurfa sınırına 84, Mardin sınırında 32 km yol yapım çalışmalarına devam ediliyor.

KJ9KQ_1444982450_4851AĞAÇLARA BİLE KAMERA

Urfa ve Mardin sınır hattı 24 km. alanda tel kafeslerle güçlendirilirken, Gaziantep’te 72, Hatay’da 47 km. bölümün aydınlatma çalışması sürüyor. Duvar yapılamayan kısımlarda ise kaya ya da ağaç içine kamera yerleştiriliyor. Çalışmalar bitince sistem tamamen entegre edilecek ve sınırda sızmalara karşı bir santim açık bırakılmayacak. Sistem, ihlal uyarısı alan güvenlik güçlerine hız kazandıracak. Olay yerine ulaşmak 10 dakikayı bulmayacak.

24 SAAT SÜREN MESAİ

Kaçakçılığın ve yasa dışı geçiş girişimlerinin yoğun olduğu Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde ise sınıra örülen duvarın ilk etabı tamamlanmış durumda. 4 ay önce başlatılan çalışmalar kapsamında bölgede 11.5 kilometrelik duvarın örülme işlemi tamamlandı. Asker sınır nöbetinde 7 gün 24 saat teyakkuz halini sürdürürken duvar örme çalışmalarında da aynı teyakkuz gözleniyor.

rU4FQ_1444982528_8192Elektronik kalkan kuş uçurtmayacak

Kurulacak “Fiziki Güvenlik Sistemi”, beton duvarlar, sınıra yaklaştırmayacak hendekler, asfalt devriye yolları, dikenli teller ve kuleler ile etkin hudut birliklerinin tesisiyle de sınırlı değil. 911 kilometrelik Suriye sınır hattının tamamını kuşatacak SFGS sistemine Aselsan’ın Entegre Sınır Yönetimi Projesi kapsamında tasarladığı elektronik sistemler de dahil edildi.

GELİŞMİŞ RADARLAR DEVREDE

Gözetleme kuleleri, tel çit üzerine yerleştirilen elektronik algılayıcılar, sınıra yaklaşan insanları kilometrelerce uzaktan tespit edebilen radarlar, anons hoparlörleri, elektronik sensörler, güçlendirilmiş kafes tel engeli, aydınlatma sistemleri de entegre edilecek. Balon üzerindeki elektronik sistemler, güneş enerjisiyle uzun süreli olarak çalışabiliyor.

vBqCp_1444982622_950725 KM’Yİ GÖZETLEYEBİLİYOR

25 kilometrelik alanı gözetleyebilecek kamera taşıyan ‘Zeplin‘ balonların da ABD’den satın alınarak ve Aselsan’ın kamera sistemleriyle donatılarak bölgede görev üstlenmesi hedefleniyor.Yaklaşık 2 milyar liraya malolacağı ve bir bütün olarak 3 yılda tamamlanacağı hesaplanan Sistem, gözetleme ve koruma fonksiyonlarını ana kumanda merkezinden yapabiliyor. Merkez, insansız yer araçlarını, uzaktan kumandalı silahları gözetleme ve ateş amacıyla yönlendirebiliyor.

kaynak: Haber 7