İmam Bayçorov davasında skandallar bitmiyor  

3,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Kurman Ali Bayçorov’un şikayet dilekçesinin, incelenmek üzere hakkında şikayette bulunulan savcının kendisine gönderildiği ortaya çıktı.  

 

Kafkasya’da geçtiğimiz yılın en tartışmalı davalarından birinde dün karar açıklandı. Uyuşturucu kaçakçılığından suçlanan ve savcılığın beş yıl hapis ve 100 bin ruble para cezası talep ettiği Kurman Ali Bayçarov, 3,5 yıl hapis cezası ve 50 bin ruble para cezasına çarptırıldı. İmam suçlamayı reddediyor. Gözlemciler ve insan hakları savunucuları da davanın uydurma delillere dayandığına inanıyor.

 

Kararla birlikte ilginç bir durum daha ortaya çıktı. Stavropol Kray’ın Kislovodsk şehri camii imamı Bayçorov’un avukatlarının ifadesine göre, davaya bakan savcı hakkında yapılan şikayetler, incelenmesi için yine aynı savcıya gönderildi.

 

Stavropol Kray Predgorni bölge savcılığı, hareket tarzı ve eylemlerinden dolayı Bayçorov’un yapmış olduğu şikayetin incelenmesi görevini, hakkında şikayet olan savcı Aleksey Pojidayev’in kendisine verdi.

  

Avukat Aludi Musayev, dün Predgorni bölge savcılığına, 21 Kasım 2014’de Bayçorov tarafından savcılık hakkında verilen şikayetin takibi için başvuruda bulunduğunda skandal ortaya çıktı. Avukatlar karara itiraz etmeye hazırlanıyor.

 

Savunmanın, mahkeme sürecinde Stavropol Kray ve Rusya Başsavcılığına yapılan ihlaller konusunda bilgi verildiğini kaydeden Bayçorov’un avukatlarından Magomed Guşakayev “Skandal boyutuna varan kanun ihlallerine rağmen, Rusya Başsavcısı Yuri Çayka ve Stavropol Kray Savcısı Yuri Turıgin’in şikayeti incelemesi ve bu saçmalığa son vermesine dair umudumuzu koruyoruz” açıklamasında bulundu. 

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas