Şamil Basayev’e bağlı direnişçilere 23 yıl sonra hapis cezası verildi

Stavropol Kray’ın Neftikumskiy bölgesinde yaşayan Surtlanbek Ardjinyazov ve Ruslanbek Arslan isimli iki kişiye hapis cezası verildi.

Rostov-on-Don’daki askeri mahkeme, Stavropol Kray’ın Neftikumskiy bölgesinde yaşayan Surtlanbek Ardjinyazov ve Ruslanbek Arslan isimli iki kişiyi 1999 yılında Rus ordusu askerlerini öldürmekten suçlu buldu. Şamil Basayev ve Emir Hattab’a bağlı gruplarla birlikte Çeçenya’dan Dağıstan’ın Botlihk bölgesine girdiği belirtilen Ardjinyazov 14,5 yıl, Arslan’ın ise 13 yıl hapis cezası aldığı bilgisi verildi.

Askeri mahkeme tarafından açıklanan karara göre, Surtlanbek Ardjinyazov ve Ruslanbek Arslan, 8 Ağustos 1999 tarihinde Basayev ve Hattab grubuna dahil oldu. Ardjinyazov ve Arslan, dahil oldukları grupla birlikte 24 Ağustos 1999 günü 33 Rus ordusu askerini öldürdü ve 34’ünü yaraladı. Sanıklar makineli tüfeklerle Dağıstan sınırları içerisinde gerçekleştirdiği operasyonun ardından Çeçenya’ya geri döndüler.

Haziran 2020’de gözaltına alınan ve Nogay Cemaati’yle bağlantılı olduğu iddia edilen Surtlanbek Ardjinyazov ve Ruslanbek Arslan’ın yargılandıkları davada toplam 34 duruşma gerçekleşti.