Ümmet Yayınevi sahibi Aslambek Ejayev’e 18 yıl hapis istendi

Moskova Bölge Askeri Mahkemesi’nde görülen Aslambek Ejayev davasında savcı 18 yıl hapis cezası istedi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da Nisan 2021’de tutuklanan Çeçenya doğumlu, Ümmet Yayınevi sahibi Aslambek Ejayev, Rus devleti tarafından IŞİD üyesi olduğu iddia edilen kişilere 34 milyon ruble göndermekle suçlanıyor. 18 yıl hapis cezası istenen Ejayev’in, Mayıs 2022’den bu yana on üç duruşmaya katıldığı bildirildi.

Aslambek Ejayev’in sahibi olduğu yayınevinden basılan İslam ve Müslümanlarla ilgili kitaplar, Rus mahkemeleri tarafından aşırılıkçı yayın olarak tanımlanmıştı. Ejayev’in bastığı ve yasaklanan kitaplar içerisinde Kuran, Hadis ve tanınmış İslam alimlerinin kitaplarının çevirileri olduğu biliniyor.

Gazeteci ve yazar Nadejda Kiverkova, Ejayev’in 60 yaşında olduğunu ve ömrünün büyük bir bölümünü yayıncılık faaliyetiyle geçirdiğini söyledi. Kiverkova, “Ümmet Yayınevi, kurulduğu 2002 yılından beri baskı altındaydı. Ne olursa olsun bu yayınevini, yöneticilerini ve yapılan işi yok etmeye karar vermişler.” ifadelerini kullandı.

Vicdan Özgürlüğü Komitesi tarafından yayımlanan raporda, Rus güvenlik güçlerinin Aslambek Ejayev’i tutukladığı sırada orantısız güç kullandığı tespit edilmişti.