Rusya’da tek başına OMON birliklerine karşı koyan Çeçen genç 5 senelik hapis cezasına itiraz etti

Rusya’da Putin karşıtı protestolarda tek başına güvenlik güçleri arasına dalan Çeçen genç Muhammed Said Cumayev hapis cezasına itiraz etti.

Rusya’nın başkenti Moskova’da 23 Ocak 2021 tarihinde Rus muhalif Aleksey Navalnıy’a destek eyleminde kadın ve çocuklara orantısız müdahale edildiği için OMON birliklerinin arasına girip yumruk ve tekmeleriyle karşı koyan Çeçenya doğumlu Muhammed Said Cumayev kendisine verilen 5 senelik hapis cezasına itiraz için temyize başvurdu.

Moskova’daki bir mahkeme, Vladimir Putin karşıtı protestolar sırasında üç güvenlik görevlisine şiddet uyguladığı gerekçesiyle 19 Ağustos 2021 tarihinde Moskova Devlet Üniversitesi öğrencisi Muhammed Said Cumayev’i suçlu bulmuş ve 5 sene hapis cezası vermişti. Moskova Şehir Mahkemesi ise 21 Şubat 2022 günü Cumayev’e verilen ceza kararını onamıştı.

İnsan hakları örgütü Memorial, Putin karşıtı gösterilere katılan 21 yaşındaki Çeçenya doğumlu Muhammed Said Cumayev’i siyasi bir mahkum olarak tanımlamış, davasının yeniden ele alınması gerektiğini talep etmişti. Cumayev’in ailesel nedenlerden dolayı ismini Marhiyev Mihail Mihayloviç olarak değiştirdiği bildirildi.