Polise şiddet zanlısı İnguş gence yedi ay hapis cezası  

Moskova’da cami cemaati ile polisler arasındaki arbedede bir polise şiddet uygulamakla suçlanan Magomed Toçiyev yedi ay hapis cezasına çarptırıldı.  

 

Moskova Zamoskvoretski ilçe mahkemesi, OMON çalışanına şiddet işlemekle suçlanan İnguş Magomed Toçiyev’e yedi yıl hapis cezası verdi. Dünkü duruşmada iddia makamı Toçiyev için iki yıl hapis cezası istedi, savunma makamı ise beraat talep etti. Magomed Toçiyev suçlu olmadığında ısrar ediyor. Son konuşmasında soruşturma tarafından baskı gördüğünü, mahkeme öncesinde bir anlaşma imzalamaya ikna edilmeye çalışıldığını açıkladı.

 

26 Eylül 2014’de Moskova’da Büyük Tatar Caddesindeki caminin yanında OMON (Çevik Kuvvet) çalışanları bir kazaya karıştığı şüphesiyle cami cemaatinden bir kişiyi gözaltına aldı. Müslümanlar OMON otobüsünü ablukaya aldı, polisleri gözaltına aldıkları kişiyi bırakmaya zorladı. Olaydan bir saat sonra İnguş gençler Adam Oskanov ve Magomed Toçiyev gözaltına alındı. 33 kişi daha idari gözaltına maruz kaldı. Cami önündeki olayın videosu YouTube’da 2,1 milyon kez izlendi.

 

Olayın diğer sanığı Adam Oskanov suçunu itiraf etmişti ve Aralık 2014’de bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas