İnguşetya’daki Çeçen mülteciler yeniden açlık grevinde

Magas – İnguşetya’nın Promjilbaz mülteci kampında kalan Çeçen mülteciler kendilerine verilen vaatlerin yerine getirilmediği gerekçesiyle açlık grevine başladı.

 

90’lı yıllardan beri İnguşetya’da yaşayan Çeçen mülteciler konut probleminin çözülmesi talebiyle, bugün saat 12.00’den itibaren süresiz açlık grevine başladı.

 

11 Haziran’da, Promjilbaz kampında yaşayan 33 Çeçen mülteci ailesi konut sahibi olabilmek için sertifika aldı. Sertifikalar sahiplerine verilirken İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov ülkedeki tüm kampların kapatılmasının planlandığını ifade etti. Bununla birlikte kamp sakinlerinin ev sahibi olabilmelerine imkan veren sertifikalar 13 aileye verilmedi. Şimdi onlar kampın kapatılmasıyla sokakta kalmaktan korkuyor. Mülteciler daha önce de açlık greviyle seslerini duyurmaya çalışmıştı.

 

Aset Hadisova, Eylemi tekrarlamak zorundayız, çünkü önceki grevler yerel bürokratların vaatleriyle sonlandırılmıştı. Yerel yönetim de yerel insan hakları savunucuları da bizi kandırdı. Onlara inandığımız için dışarıda kaldık, sorunumuzun çözümü için dokuz ay yetkililere yetmedi” dedi. Hadisova ile birlikte eylemi başlatan diğer isimler Movlathan Cahayeva, Sila Suleymanova ve Eyza Dikayeva. Eylemciler bu defa somut çözüm için adım atılana kadar grevi sonlandırmayacaklarını kaydediyor.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas