İnguşetya merkezli haber sitesi Fortanga’nın kurucusu Rus ordusu hakkında yanlış bilgi yaymak suçlamasıyla aranıyor

İnguşetya merkezli haber sitesi Fortanga’nın kurucusu İzabella Evloyavey, Rus ordusu hakkında yanlış bilgi yaymak suçlamasıyla aranıyor.

Fortanga haber sitesinin kurucusu İzabella Evloyavey, Telegram kanalında Rus ordusu hakkında yanlış bilgi yaymak suçlamasından Rusya’da arananlar listesine girdi. Evloyavey hakkında ilk dava, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı işgal girişimine destek mitingi için İnguşetya’nın başkenti Magas’ta zorla toplanan çocuklarla ilgili paylaşım yapması nedeniyle açılmıştı. Evloyeva mitingle ilgili, “Aklı başında her insan gibi çocukların katılımı beni çileden çıkardı.” ifadelerini kullanmıştı.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da bulunan İzabella Evloyavey, İnguşetya’da kalan ailesinin baskılara uğradığını anlattı. Open Caucasus Media’ya bilgi veren Evloyavey, “Siyasi sığınma hakkım var ve bu şu an beni koruyor. Rus güvenlik güçleri ailemi taciz ederek benim üzerimde baskı oluşturmaya çalışıyorlar. Sabahın erken saatlerinde kalabalık bir polis grubu arama yapmaya geliyor, evde bulunan annem tansiyon nedeniyle hastaneye kaldırılıyor. Yakınlarıma yazmayı bırakmam gerektiğini, yoksa baskıların devam edeceğini söylüyorlar.” dedi.

İzabella Evloyavey’e İnguşetya’dan savaşa gönderilen askerlerin ölümleri ve Buça’daki sivil katliamıyla ilgili paylaşım yaptığı için iki ceza davası açılmıştı.