Kuzey Osetya’dan İnguşetya’ya sığınan mülteci aileler zorla evlerinden çıkarılıyor

Kuzey Osetya’dan İnguşetya’ya sığınan mülteciler yasa dışı yöntemlerle kaldıkları yerden çıkarılmaya zorlanıyor.

Tartışmalı bir bölge olan Prigorodni’de 1992 yılında yaşanan İnguş-Oset çatışması nedeniyle bölgeyi terk edip İnguşetya’nın başkenti Nazran’a sığınmak zorunda kalan İnguş mülteciler evlerinden atılma tehdidi yaşıyorlar. Mültecilerin avukatı Hadije Gadaborjeva basına verdiği bilgide, yerel idarecilerin toplu konut projeleriyle bağlantılı olarak mültecilerin kaldıkları konutlardan mahkeme kararı olmadan yasa dışı yöntemlerle çıkarılmaya zorlandığını aktardı.

İnguş mülteciler, 30 sene önce evleri ve eşyalarını bırakarak oldukça kötü şartlar altında Prigorodni’den zorla çıkarıldıklarını, aralarında hastaların, özel gereksinime sahip kişilerin ve yaşlıların olduğuna dikkat çektiler. İkinci defa aynı problemi yaşamamaları gerektiğini söyleyen mülteciler, inşaat işçilerinin baskın yaparak evleri yıkmaya çalıştıklarını, ancak konuya duyarlı insan hakları aktivistleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının baskılarıyla yıkımın durdurulduğunu anlattılar.

Prigorodni bölgesinde İnguşlar ve Osetler arasında 31 Ekim-6 Kasım 1992 tarihleri arasında çatışmalar yaşanmıştı. Rusya Federasyonu tarafından verilen bilgelere göre, olaylar sırasında her iki taraftan 261 kişi kayboldu, 585 kişi öldü, 939 kişi yaralandı ve 1093 kişi rehin alındı. Farklı kaynaklara dayandırılan verilere göre, sayıları 30-60 arasında gösterilen İnguş mülteciler, Prigorodni ve Vladikavkaz’ı terk etmek zorunda kaldı ve çoğu İnguşetya’ya yerleşti.