İnguşetya’da seyahat yasağı

İnguşetya  yönetimi, vatandaşlarına Olimpiyatlar öncesinde Krasnodar Kray’a gitmeyi tavsiye etmiyor.

İnguşetya Devlet Başkanı eski basın sözcüsü Kaloy Ahilgov, İnguşetya Güvenlik Konseyinin ülke vatandaşlarına, önceden haber vermeden Krasnodar Kray’a gitmelerini tavsiye etmedi. Bu haberin, ‘İnguşetya’ televizyon radyo kurumunca yayınlandığını kurum müdürü Halid Tankiyev de doğruladı. İnsan hakları savunucusu Magomed Mutsolgov, bu tavsiyenin milli kimliğe bağlı baskılardan kaynaklandığını ifade etti.

 

Ahilgov’un  Facebook sayfasından  alınan bilgiye göre,“ Olimpiyatlar esnasında Krasnodar Kray’a gidecek her bir İnguşetya’lının, ziyaret sebebi, tarihi vs. bilgilerin yer aldığı ilgili bildirim ile eklenmiş pasaport fotokopisiyle İnguşetya Güvenlik Konseyine başvurması gerekiyor. Bu bilgilerin Krasnodar Kray FSB idaresine gönderileceği ifade edildi.” 

 

Aksi takdirde Krasnodar Kray sınırından hiç bir açıklamada bulunulmadan geri döndürülme ihtimalinin bulunduğunu ifade eden Ahilgov, benzeri önlemlerin Çeçenya ve Dağıstan vatandaşlarına yönelik olarak da alındığını belirtti.

 

Haberle ilgili ülke resmi sitesinde bir doğrulama olmamasıyla birlikte, Maşr insan hakları örgütü Başkanı Magomed Mutsolgov, bu haberin ciddi bir şekilde ele alınması gerektiğini ve böyle bir durumun Rusya Federasyonu Anayasasının kabaca ihlali anlamına geldiğini ifade etti.

 

 Ülke devlet başkanı eski basın sözcüsü ve şu an avukatlık yapan Kaloy’u provokatör ve kışkırtıcı olarak saymak gülünç ve delice olur’ diyen Mutsolgov, milli kimliğe bağlı bir baskıdan söz edilebileceğini kaydetti. Mutsolgov “ Bu durumu milli kimliğe bağlı ayrımcılıktan başka bir şeyle ifade etmek mümkün değil” dedi.

Kavkazki Uzel, AjansKafkas