Kırım’daki köprüyü havaya uçuran kamyon Krasnodar plakalı çıktı

Rusya’nın yasa dışı inşa ettiği Kerç Köprüsü’nde patlayan kamyonun Krasnodar plakalı olduğu ortaya çıktı.

Rusya tarafından Kırım’da yasa dışı olarak inşa edilen Kerç Köprüsü’nü havaya uçuran kamyonun Krasnodar Kray plakalı olduğu ortaya çıktı. Ukrayna’daki işgalci Rus ordusuna askeri malzeme taşımak için kullanılan köprünün 8 Ekim sabahı patlatılmasının ardından 3 kişi hayatını kaybetti. Ukrayna Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Oleksi Danilov, patlamanın Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 70’inci doğum günü kutlamalarının ardından yaşanmasına dikkat çekti.

Telegram kanalı Baza, kamyonun sahibi olarak Samir Yusubov’un gösterildiğini açıkladı. Samir Yusubov olduğunu iddia eden genç bir adam, yaşananlarla hiçbir ilgisi olmadığını ve Rusya’da bulunmadığını söyledi. Yusubov, “Kamyon benim adıma kayıtlı. Babam, amcam ve diğer akrabalarım kargo işiyle uğraşıyor. Ancak köprüde yaşananlarla hiçbir ilgim yok.” ifadelerini kullandı. Basına yansıyan bilgilere göre Rus güvenlik güçleri Yusubov’un yakınlarının evinde arama gerçekleştirdi.

Kerç Köprüsü, Kırım’ın 2014 yılında Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından Vladimir Putin emriyle yapılmış ve 2018 yılında kullanıma açılmıştı.