Krasnodar’da teçhizatsız kalan acemi askerler için halktan zorla para toplandı

Krasnodar’da teçhizatsız kalan acemi askerler için halktan bağış adı altında zorla para toplandığı ortaya çıktı.

Rusya’da ilan edilen seferberlik kararının etkileri ülke içerisindeki her bölgeye yansıyor. Krasnodar Kray ve Rostov-On-Don bölgelerinden Ukrayna’ya gönderilecek askerlerin teçhizat problemi yaşadığı bilgisi verildi. Eğitim merkezlerine götürülen bazı acemi askerlerin yetersiz gıda ve ekipman nedeniyle evlerine geri gönderildiği öğrenildi.

Krasnodar’a bağlı Navadmitriyevskaya köyünden seferberlik kararı sonrası ayrılan bir asker yakını, hiçbir ekipman dağıtılmadığı ve askerin yanında götürdüğü malzemeleri kendi parasıyla aldığını anlattı. Basına bilgi veren Rostov-On-Don’a bağlı Persiyanovka köyünden bir asker annesi ise oğlunun eğitim gördüğü yerde 3 gün boyunca yatak ve battaniye olmadan uyumak zorunda kaldığı bilgisini paylaştı.

Problemlerin artması üzerine harekete geçen yerel yönetim halktan bağış adı altında zorla para topladı. Krasnodar yetkilileri, resmi yazılı talimatta kampanyayla ilgili ayrıntıları verdi. Yeni kararla birlikte memurların bir günlük kazancı, sözde yardım kampanyasına destek için maaşlardan kesildi. Zorla toplanan 19 milyon rubleyle askerlere uyku tulumu, sırt çantası ve kurşun geçirmez yelek alındı.

Bölge uzmanları gerekli hazırlıklar yapılmadan ilan edilen seferberlik kararının halktaki huzursuzluğu artırdığını vurguladılar.