Karaçay atları

At severlerin ilgisini çeken birçok at cinsi mevcut. Karaçay cinsi atlar da bu cinslerin arasında. Karaçay atları, uzun yıllardır, hem dağlık arazilerde binek olarak hem de tarım alanında kullanılıyor. Ama Karaçay atlarının takdir edilen özelliği sadece dağ yollarındaki kusursuzlukları değil.

Cinsin tarihi

Uzmanlar, Karaçay cinsi atların 15. yüzyılda Elbrus’ta geliştiğini söylüyor. O dönemde, bu coğrafya, mükemmel doğal güzellikler arasında ve Karadeniz ve Hazar denizine dökülen meşhur nehirlerin kenarlarındaki meralarda at yetiştiriciliği ile ünlenmişti. Karaçay cinsi atın oluşumunda, büyük ihtimalle İskit ve Nogay atları büyük etkide bulundu. 19. Yüzyılda, Karaçay atları, Kafkasya dışındaki uzak yerlerde de oldukça popüler hale gelmişti. Tanınmış Macar bilim adamı Jean-Charles de Besse edebi eserlerinde, Karaçayların mükemmel atlar yetiştirdiklerini söyler.

Geçen yüzyılın başında Karaçay cinsi, sadece Kafkasya’da değil, uzak coğrafyalarda da çokça kullanılan atlardı. Bu coğrafya, zorlu savaş yıllarının ardından, at yetiştiriciliğinde yüksek bir ivme yakalamış, Karaçay cinsi atların yetiştirilmesine büyük bir önem verilmişti. 1930 yılında büyük “Karaçay At Harası” kuruldu. Yine aynı yıl, zoologların çalışmaları sonucu yayımlanan, “Gosplemknigi” kitabında, Karaçay ve Kabardey cinsi, birinci ciltte, dağ atları kısmında yer aldı.

1319Sürgün, maalesef, Karaçay at cinsinin incelenmesi ve geliştirilmesini de sekteye uğrattı. Daha sonraki bir dönemde, Karaçay atlarının soyu Kabardey atlarının soyuyla karıştırıldı. Bu dikkatsizlik, ancak seksenli yıllarda düzeltildi ve Karaçay atı tekrar saf bir cins haline getirildi.

Karaçay cinsi

Cinsin gelişimi üzerinde çalışan uzmanlar, Karaçay cinsini, soyu koruyarak muhafaza ettiler. Soyun korunması, Karaçay at cinsinin iyi niteliklerini muhafaza etmeyi de sağladı.

En güçlü kan, Dausuz adını taşıyan aygırdan gelen kandı. Bu kandan gelen atların sağlam vücut yapısı vardı ve fiziksel gücü ve dayanıklılığı ile farklıydı. Bu soydan gelen atlar, şu anda sadece büyük Karaçay Harası’nda değil, Karaçay-Çerkes’teki bir çok çiftlikte üretilmeye devam ediyor.

Özellikler

Karaçay cinsi atın görünüşünden söz edecek olursak, onun güzel özellikleri saymakla bitmez. Bu at cinsi özellikle dağlık alanlara uygundur. Özellikleri de buna göre gelişmiştir. Ense uzunluğu, 150-155 cm’ye kadar uzayabilmektedir. Ayrıca, oldukça geniş vücutludurlar. Bu tür atlar savaş için kullanımdan çok çalıştırmak için kullanmaya uygundur. Bir benzer cinsi olan Kabardey atları gibi iriyarı ve kısa bacaklı değillerdir. Karaçay atının en belirgin özellikleri, kafalarının orta büyüklükte olması ve burunlarının uzunca olarak kartalı andırmasıdır. Kulakları orta uzunluktadır ve sivrimsidir. Boyunları oldukça kaslı olabilir. Sırtı çok düz ve uzun, ensesi çok yüksek değildir. Beli kaslı, sağrısı hafif düşük ve çok geniş ve kürek kemiği düz ve orta uzunluktadır.

74-e1440476655533Ön ayaklarından söz edersek, oldukça geniştirler ve hafif çarpıktır. Arka ayakları kılıç gibidir. Bu, sadece Karaçay cinsinin özelliği değil, hemen hemen tüm kayalık hayvanlarının özelliğidir. Oldukça sağlam tırnakları vardır. Kuyruk ve yeleleri genellikle dalgalı ve uzun ve kalındır. Bu mükemmel atların renkleri, doru, kahve ve yağızdır. Karaçay cinsi atlarda, beyaz lekeler ya da noktalar bulunmaz.

Meziyetler

Karaçay atları asil atlardır ve kendilerine özgü güzel bir görünüme sahiptirler. Muazzam dayanıklılık ve performansları ile öne çıkarlar. Kobçik isimli aygırın güçlü soyundan olan Kiparis, zamanında SSCB Tarım Fuarının ilk şampiyonu olmuştu. Arsenal’ın kanından gelen Admiral ismindeki aygır ise, uzmanlarca, dağ tipi patikalar için en uygun binek atı olarak kabul edilir.

22040b (1)Karaçay atları çeşitli fuar ve yarışmalarda birçok nişan ve madalya almıştır. Karaçay-İngiliz kırması atlar, spor için iyi özelliklere sahip olduklarını defalarca yarışmalarda göstermişlerdir. Bu at cinsi sürü içinde çok rahat yaşar. Diğer atlara kıyasla daha az yerler ve uzun ömürlü olurlar.

Zariftirler. Sağlıklı ve güçlü atlardır. Her türlü doğa ve hava şartlarında rahatça kullanılabilirler.

karagez“Karaçay atları dünya çapında meşhur oldu” videosu

Bu videodaki haberde, Fransız at yetiştiricilerinin filme aldığı Karaçay atları tanıtılmakta.

Kaynak: hrunya.ru

Tercüme: Ajans Kafkas


Yorumlar