Yevkurov idam istedi

Yevkurov, özel kuvvetlere, teröristleri görüldükleri yerde yok etme izini verilmesini önerdi.

İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov, Rusya istihbarat birimlerine teröristleri esir almak yerine oldukları yerde yok etmelerine izin verilmesi önerisinde bulundu. Yevkurov, bu önerisini 18 Kasım’da Instagram’dan paylaştı.

Yevkurov, “Elbette bu tür önlemlere sadece istisnai durumlarda başvurmak gerekiyor ve her şey kanunlara uygun şekilde gerçekleşmeli. Bu insanların sivil insanları, çocuk, kadın ve yaşlıları öldürüyor olması dolayısıyla idamların iptali insani bir karar değildir” ifadesinde bulundu.

Yevkurov, vatandaşların canına ve mallarına ve ülkenin güvenliğine kast eden teröristlerin yok edilmesi gerektiğini söyledi.

Ekim ayında, Ramzan Kadirov da Rusya’da teröristler için idam cezasının getirilmesi gerektiğini söylemişti. Kadirov, “Kesinlikle idam cezası getirilmeli. Onlar bu hayattan ne kadar çabuk giderlerse, bizde düzen o kadar çabuk sağlanacaktır” ifadesinde bulunmuştu.

Lenta haber ajansının verdiği bilgilere göre, Devlet Duma milletvekili Vadim Soloyev de terör eyleminde bulunan kişilere idam cezası verilmesi gerektiğini söylemişti.