“Yeni Dağıstan” markası projesi tanıtıldı

Zeynulla Gurbanov, Yeni Dağıstan markasının tanıtımını Sevkav İnform’a yaptı. Gurbanov’un sunduğu projeye göre, ihraç edilen tüm malların reklamında tek bir sembol kullanılması ve bu sembolün cumhuriyetin sembolü olması büyük bir ekonomik başarıyı getirecek. Gurbanov’un bu markanın tanıtımı için hazırladığı yazıyı alıntılıyoruz.

Yeni Dağıstan (Novıi Dagestan) markası ile Dağıstan Cumhuriyeti arması benzeşmeli mi? Dağıstan malları ve hizmetleri için ortak bir markanın kullanımı ne gibi avantajlar sağlıyor? Bu soruları Dağıstan Ticaret Evi Genel Müdürü ve proje başkanı Zeynulla Gurbanov’a yönelttik.

Ticari markalarda devlet sembolünün kullanılması meselesini defalarca konuştuk. İsviçre, Srilanka, Japonya ve başka ülkelerden benzeri örnekler getirdik. Geçmişte şöyle örnekler oldu: Faberje kendi ürünlerine Rusya armasını damgalama hakkına sahipti ve kendisine bu izni çar vermişti. Bizim durumumuz da buna benzer. Eğer Dağıstan cumhuriyeti yönetimi, devlet armasını ticari ürünlerde kullanmayı kabul ederse, Azerbaycan, Kazakistan, Belarus gibi ürünlerimizin ulaşacağı ülkelerin her birinde Yeni Dağıstan markası milyon dolarların tasarrufunu sağlayabilir.

d312f3b3d71c6c16925836bfd093cf10Ekonomik bakış açısıyla, arma tanıtımı Dağıstan’ın siyasi ve ekonomik ilerlemesine yardımcı olacak, armalı ürünler ne kadar çok olursa o kadar çok insan bu sembolün altında tartışmasız bir kalitenin ve sağlıklı bir ürünün bulunduğunu bilecek.

“Kulaktan Kulağa Radyo” örneğinde olduğu gibi reklamsız bir şekilde ulusal tanıtımımızı da yapmış olacağız. İsviçre, birçok ülkeye ihraç ettiği kaliteli ürünlerine kendi armasını boşuna koymuyor.

Biz ticari ürünlere arma koyarken öncelikli olarak Dağıstan’ı tanıtmayı hedefliyoruz. Armalarımızı,

– Turizm alanı için

– Gıda ürünleri için

– Halk sanatları ürünleri için

kullanabiliriz.

d8a2527de3e2f63407719ec3dd3666deAyrıca, armalarımızı farklı ürünler için farklı renklerde yapmayı düşünüyoruz. Mesela,

– Ürünlerde bulunan temel renk, bayrağımızın renklerinden biri olan açık yeşil olacak.

– Konferanslar için renk koyu gri

– Hediyelik ve benzeri ürünlerde, metal üzerinde logonun gerekli olduğu yerlere ek renk olarak altın ve gümüş rengi

– Gazete yayınları ve kontrastlı görüntüler için siyah-beyaz renkleri.

Gördüğünüz üzere bu konuda her şeyi düşündük.

f4905472ec1c9bf9856c65ab7137c00cŞu anda diğer acentelerin seçtiği armalar çok karışık ve diğer ülkelerin ve şirketlerin logolarıyla karışabilir. Bir kimlikleri yok.

Bu armaları hazırlayan insanlar, görülen o ki, perspektif sahibi değiller. İsviçre tecrübesi, küçük ama başarılı ülkemize daha fazla uyuyor.

Dağıstan markası tek olmalı. Tanıtımımızda gösterildiği üzere de bu markayı ve sembolü tüm devlet kurumlarında kullanmalıyız. Ancak bu şeklide Dağıstan’ın global bilinirliğini hem içte hem dışarıda korumak mümkün olabilir.

Bir devlet kurumunun farklı bir sembol kullanması, Dağıstan ticari bilinirliğini bulanıklaştırıyor. Dağıstan’ın algılanmasında bütünlüğü ihlal ettiği için gelecek ekonomik başarıları da kötü etkiliyor. Logonun sadece bir tane olması, ticari başarı getirecektir ve reklam harcamalarını da düşürecektir. Logoların artması, karışıklık doğurur.

018fde47a5d03c1f3f035457088dcf52Yeni Dağıstan markası, kendi ürün ve hizmetlerinin tanıtımında ülke ekonomisine milyar dolarlar tasarruf ettirecektir. Dağıstan malları ve hizmetleri için bir pazar oluşturulması gerekmektedir. Zorlu ekonomik durumu göz önünde bulundurarak, burada, her ürün için tek bir sembol kullanılmalıdır.

Bizler inanıyoruz ki, Ramazan Gacimuradoviç Abdulatipov 2013’de ülkenin öncelikli projelerinden biri olarak Yeni Dağıstan markasının oluşturulmasını söylediğinde böyle geniş çaplı bir projeyi kastetmişti.