Yaşin’den Kadirov raporu hakkında açıklama

Muhalif politikacı İlya Yaşin, Caharkale’de, Kadirov rejimi hakkındaki raporun hazırlığı için kendisine yardımcı olmayı kabul eden Çeçenlerle görüştü.

Yaşin Facebooktan, Caharkale’de görüştüğü kişilerin kendisine Kadirov’un etrafındakilerle ilgili bazı belgeler verdiğini yazdı. Yaşin, bu belgelerle, bazı gerçeklerin teyit edildiğini, bazı bilgilerin ise tartışmaya açık olduğunun anlaşıldığını söyledi. Yaşin’e göre, Çeçenler, bu tartışmalı belgelerin kullanılmamasını tavsiye ettiler.

Yaşin, görüştüğü Çeçenlerin, raporu Çeçenya’da yaymak için yardımcı olacağını da söyledi. Yaşin’e göre, bu hareket gerçekten cesaret gerektiren bir hareket. Yaşin, Kadirov’u eleştiren insanların sıkça ortadan kaybolduğunu, hapse atıldığını veya halka açık şekilde aşağılandığını yazdı. Muhalif Yaşin, Caharkale ziyaretinde, Çeçenlerin Kadirov ve Putin muhalefetinde müttefik olabileceklerini öğrendiğini söyledi.

Yaşin, Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, “Çeçenlerin liberal düşmanı olduğunu söylemek tam bir saçmalık. Caharkale’ye geldim ve rahat bir şekilde şehrin her yerinde dolaştım. Tek bir kişi bana kötü birşey söylemedi” dedi.

İlya Yaşin, Kadirov’un faaliyetleri hakkında hazırladığı “Milli Güvenlik Tehdidi” isimli raporunu Radyo Svobo aracılığıyla duyurdu. Eko Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, raporun tanıtımı 23 Şubat’ta gerçekleştirilecek.