Yabloko Partisi: “Din adamlarına yapılan baskılara son verilsin”

İnguşetya “Yabloko” partisi, son dönemde İnguşetya’da din adamlarına yapılan saldırılar ve yönetim ile aralarında yaşanan tartışmalar hakkında bir açıklama yaptı.

Son zamanlarda İnguşetya’da, resmi yönetimden farklı düşünen din adamlarına yapılan baskılar arttı. Mart ve Nisan aylarında ana hedefleri din adamları olan ve çok ses getiren suçlar işlendi.

11 Mart’ta Nasır-Kort camii imamı Hamzat Çumakov’a suikast girişiminde bulunuldu. Patlayıcı yerleştirilen aracın havaya uçması sonucunda cami cemaatinden bir kaç kişi yaralandı, dördü hastaneye kaldırıldı, olayda ölen olmazken imam zarar görmedi.

4 Nisan’da, müftü yardımcısı Magomed Haştırov’un evinin bahçesine el bombası atıldı. Patlama sonucunda kimse zarar görmedi. Birer şiddet gösterisi olan her iki yöntem de büyük bir tepkiye neden oldu. Bu eylemler ülke yönetimi ve müftülüğü arasında anlaşmazlık olduğu bir dönemde gerçekleştirildi.

İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov ve müftü İsa Hamhoyev arasında altı aydır şiddetli tartışmalar yaşanıyor. Bu tartışmaların endişe vermemesi mümkün değil, çünkü farkında olmadan halkın büyük çoğunluğu buna dahil oluyor. Bölgede sosyo-politik durum gün geçtikçe istikrarsızlaşıyor.

Bu tartışmalar süresince, aslında din işlerini devlet işlerinden ayırma, devletin dine müdahale etmesini engelleme anlamına gelen anayasanın yönetim tarafından nasıl ihlal edildiğini izledik. Emniyet güçleri mensupları bazı din adamlarının evlerinde aramalar yaptı, müftülüğün lağvedilme süreci başlatıldı ve müftü hakkında soruşturma öncesi incelemeler başlatıldı.

“Anguşt” radyosu kapatıldı ve müftülüğün sorumluluğundaki hac organizasyonu onların ellerinden alındı. Bizler sadece İnguşetya yönetiminin baskılarını değil, aynı zamanda Çeçenya resmi yönetimi tarafından İnguşetya din adamlarına tehditler yöneltildiğini gördük.

Yukarıda saydıklarımızın hepsi, İnguşetya yönetimin din adamlarına yaptığı baskının ve laik devletin din işlerine müdahale ettiğinin açık bir göstergesidir. Bu uygulamalar yıllardır STK’lara, siyasi önderlere ve farklı düşünen din adamlarına karşı kullanılıyor.

İnguşetya “Yabloko” partisi olarak, bu tarz uygulamaların kabul edilemez olduğunu düşünüyor ve toplumsal baskının artmasına yönelik endişelerimizi ifade ediyoruz.

Bizler, yönetim organlarının anayasal kanunların sınırları dışında din işlerine ve dini kuruluşlara yaptığı müdahalelerin yanlış olduğunu düşünüyoruz.

Bizler, dini temsilcilere yapılan baskılara son verilmesini istiyoruz.

Bizler, yönetimin, din adamlarına yönelik işlenen suçlarla ilgili soruşturma başlatmasını ve din adamlarının güvenliğini sağlamasını istiyoruz.

İnguşetya Yabloko Parti Şubesi Başkanı Ruslan Mutsolgov

Kaynak: Galgayche