Rus turistler Kırım’ı tercih etmiyor

Kommersant, Kırım’ın Rusya turistleri arasında popülerliğini yitirmeye başladığını yazdı. Ayırca, Simferopol için yapılan ziyaret taleplerinin dörtte bir oranında azaldığı açıklandı.

Uzmanlar bu durumu, tatilcilerin yarımadanın altyapı eksikliğinde duyduğu hoşnutsuzluğa bağladı.

Daha önce, Türkiye ve Mısır’a giden turist, şu anda hizmet kalitesinin daha yüksek olduğu Soçi, Gelencik ve Anapa’ya gidiyor.

“Svaznoy-Trevel” firması müdürü Andrey Osintsev, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Böyle bir durumla karşılaşacağımızı geçen sezondan edindiğimiz bilgiler ışığında tahmin ediyorduk. Yarımadanın altyapısı henüz, Rusların Türkiye ve Mısır’da alışık olduğu servis kalitesini vermiyor. Birçok turist Kırım’a gidince, buranın düzenli tatil için seçilmeye hazır olmadığına karar verdi” dedi. Firma Kırım’a talebin yüzde 50’den yüzde 35’e düştüğünü kaydetti.

Biletix’in verdiği bilgilere göre, Kırım uçak biletleri satışı bu yaz yüzde 7,5 azaldı. Bununla birlikte ortalama fatura fiyatları yüzde 23 artarak 10,8 rubleye ulaştı.

Aif’in verdiği bilgilere göre, Rusya Turizm Şirketi Başkanı Oleg Safonov daha önceden yaptığı açıklamada, 2016 yazında, Kırım’a tatil için gideceklerin yüzde 10 artacağını tahmin ettiklerini açıklamıştı.