Mutsolgov Vaynah misafirperverliğini anlattı

Sıkça yurt dışına çıkan İnsan hakları savunucusu Magomed Mutsolgov, kendi bloğunda Vaynah misafirperverliğini anlattı:

“Belçika’dan döndükten sonra Kafkasya misafirperverliğini yazmak istedim, ama her zaman olduğu gibi zaman bulamadım. Bugün, ülke sınırları dışında olan İnguşlar ve Çeçenler hakkındaki düşünce ve izlenimlerimi anlatmak istedim. Yurt dışındaki Vaynahlarla çok sık bir araya geliyorum, hatta yurttaşlarımızı masraf ve sıkıntıya sokmamak için gideceğim ülkeyi bile özellikle yazmıyorum.

Nereye gidersem gideyim (İrlanda, İsveç, Norveç, Çek, Fransa, Belçika, Almanya, Polonya…) hemen her zaman Vaynah kardeşlerimiz tarafından ağırlanıyorum. Açıkça ifade edeyim ki, bu sıcak karşılaşmalar, Vatanından uzakta yaşayan bu insanların kendi geleneklerine, dini kurallarına riayet ediyor olmaları, saygı gösteriyor ve destekte bulunuyor olmaları ve kendi cumhuriyetlerinde yaşanan olaylarla ilgileniyor olmaları çok hoşuma gidiyor.

Bana saygı duyan ve Vaynah misafirperverliğini göstermiş olan herkese gönülden teşekkür ediyorum, onlardan bir çoğu, benimle bir saat sohbet etmek ve bir fincan sıcak çay içmek için yüzlerce kilometreden geldi. Burada özellikle altını çizmek istiyorum ki, onların büyük bir kısmı artık yardım almadan yaşıyor. Ağır şartlarda çalışarak yaşamlarını kazanıyorlar ve bir çokları eğitim de görüyor. Hemen hepsinin birçok çocuğu var. Bu görüşmelerde kendimi birçok kez kendi evimde gibi hissettim. Sanki Nazran’da bir misafirlikteydim. Gördüm ki şu söz çok doğrudur, mekan insanı değil, insan mekanı güzelleştirir.

Kaynak: Galgayche