Kadirov: “Çeçenya ve İnguşetya’nın birleşmesini istemiyorum”

Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov, 5 Şubat’ta, Çeçenya ve İnguşetya’nın birleşmesine karşı olduğunu ve İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov ile ekstremizmle mücadele konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Kadirov, Instagram hesabından yaptığı açıklamada, “İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov ile konuştuk. Her türlü ekstremist olayla birlikte mücadele etme konusunda anlaştık” diye yazdı.

Kadirov, ayrıca, “Çeçenya ve İnguşetya cumhuriyetlerinin birleştirilmesini istediğimle ilgili provokasyonlara gelince, bunu hiçbir zaman kabul etmem. Ve yemin ederim ki, hiç kimse buna benim kadar karşı değildir! Çeçenler ve İnguşlar kardeş halklardır. Ama her bir cumhuriyetin kendi problemleri ve görevleri var. Onları birleştirmeye gerek yok” diye yazdı, ancak hangi provokasyonlardan söz ettiğini belirtmedi.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov da ekstremizme karşı ortak mücadele konusunda Kadirov’u destekliyor ve her türlü kötülüğe karşı birlikte mücadele edilmesi gerektiğini, hiç bir gücün İnguşlar ve Çeçenler arasında nefret ekemeyeceğini belirtiyor.