Kadirov Çeçen STK’lar ile görüştü

Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov, 23 Kasım’da Caharkale’deki Devlet tiyatro-konser salonunda sivil toplum ve bölge din temsilcileri ile bir araya geldi.

Görüşmeye RF Devlet Duma milletvekili Adam Delimhanov, Çeçenya parlamento başkanı Magomed Daudov, Çeçenya hükümeti ve başkanlığı genel idaresi başkanı İslam Kadirov, birinci başbakan yardımcısı İsa Tumhaciyev, Din idaresi başkanı Salah Mejiyev, içişleri bakanı Ruslan Alhanov ve daha başka isimler katıldı.

Toplantıda, terörizme karşı durmak ve bu konuda ülke halkı ile birlikte engelleyici çalışmalar yürütmek konuları konuşuldu.

Görüşmeyi açan Kadirov, ekstremist fikirlerle zehirlenen dört gencin Kurçaloy köyünde, Şeyh Yangulbi Hacı’nın türbesini yağmadıklarını hatırlattı.

Kadirov’un ifadesine göre, böylesi bir hareketin hiç bir haklı nedeni olamaz, çünkü bir Müslüman için bundan daha korkunç bir suç yoktur.

Kadirov, “Böyle insanlar yüzünden, Çeçen halkı Yüce Allah tarafından cezalandırılabilir. Zira, hepimiz biliyoruz ki, Yaradan kendisine yakın ve sevdiği kişilere karşı savaşanlara savaş ilan etmiştir” dedi.

Grozni İnform’un verdiği bilgilere göre, Kadirov, Çeçenya toplumunun bu tür eylemleri açık ve sert bir şekilde kınaması gerektiğini, çünkü radikal ve ekstremistlerin başka dilden anlamadıklarının altını çizdi.