İnguşetya’da STK Maşr’a destek

Yabloko Partisi, İnguşetya’da insan hakları savunucularına karşı baskıların durdurulmasını istiyor.

Yabloko Partisi Başkanı Sergey Mitrohin, insan hakları örgütü Maşr’a yapılan baskın ve aramanın kanuna aykırı olduğunu söyledi.

Yabloko Partisi Başkanı Sergey Mitrohin İnguşetya güvenlik organlarına, insan hakları savunucuları Magomed ve Ruslan Mutsolgov’a yönelik takiplere son verilmesi talebiyle başvuruda bulundu.

13 Kasım’da yayımlanan başvuruda, Mitrohin, RF insan hakları yetkilisi Ella Pamfilova’dan da İnguşetya’daki insan hakları ihlallerine önem vermesi ricasında bulunuyor.

Mitrohin’in ifadesine göre, “Maşr” insan hakları örgütü başkanı Magomed Mutsolgov, insan hakları faaliyetlerinden vazgeçmediği, kardeşi Ruslan Mutsolgov da İnguşetya Yabloko şube başkanlığı görevini bırakmadığı sürece dava edilme tehdidi altında.

Sergey Mitrohin yaptığı başvuruda, “Bu durum, İnguşetya devlet başkanının açıkça insan hakları ihlali raporlarının yayımlanmaması gerektiğini ifade etmesinin ardından ortaya çıktı. Bu açıklamaya sebep olan şey ise, Maşr örgütünün 2013’de İnguşetya’da insan haklarına riayet raporunu yayınlaması oldu ki, burada Çeçenya’dan gelen mültecilerin haklarının yönetim tarafından ihlal edildiği ortaya çıkarılıyor” diye yazdı.

Mitrohin’in ifadesine göre, 6 Kasım 2015’de yaklaşık 30 silahlı polis ve özel asker Maşr insan hakları örgütü ofisine ve başkan Magomed Mutsolgov’un evine kanunsuz bir şekilde baskın yaptı.

Regnum haber ajansının verdiği bilgilere göre, insan hakları savunucusu Magomed Mutsolgov, Maşr’ın faaliyetlerinin Karabulak şehrinde devam edeceğini duyurdu.