İnguşetya’da Kafkasya Müslümanları Koordinasyon Merkezi toplantısı

18 Şubat’ta, İnguşetya’da, Kuzey Kafkasya Müslümanları Koordinasyon Merkezi toplantısı yapıldı.

İnguşetya Din İdaresi basın sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, toplantının ana gündem maddesi, İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov ve İnguşetya Müftüsü İsa Hamhoyev arasında oluşan anlaşmazlık idi.

İsa Hamhoyev konuşmasında, başkan ve müftü arasındaki ana problemin selefi camilerin tanınması konusundaki fikir ayrılığından kaynaklandığı söyledi. Hamhoyev, bu konuda İnguşetya Başkanı’nın hiç anlayış göstermediğini söyledi ve bu “ayrılıkçı” camilerin faaliyetlerine son verilmesi konusunda ısrarcı olduğunu belirtti.

Hamhoyev’in düşüncesine göre, İnguşetya Başkanı’nın yaklaşımından dolayı, ülke halkının bir bölümü resmi din idaresine düşmanca yaklaşıyor. Bunun örneği, Nasır-Kort camiinde yaşanan olaylar. Yevkurov müftünün istifasını istedi, ülkedeki yerleşim yerlerinin imamları bunu kabul etmedi.

Kuzey Kafkasya Müslümanları Koordinasyon Merkezi Başkanı İsmail Berdiyev, her konuda Yevkurov’u suçlamanın doğru olmadığını söyledi. Onun belki de bu durumla ilgili tüm tehlikeyi anlayamıyor olabileceğini söyledi.

Berdiyev, İnguşetya müftüsüne hitaben, şöyle dedi: “Buraya gelip, bu camilerin meselesini çözmeye hakkımız yok. Bu yük senin omuzlarında”.

Hac organizasyonu ile ilgili olarak Berdiyev, bununla resmi din idaresinin ilgilenmesi gerektiğini söyledi.

Toplantının devamında konuyla ilgili olarak Çeçney müftüsü Salah Mejiyev yaklaşımını anlattı: “Başkanımız ve bizler her zaman radikallere karşı duracağız. İsa Hamhoyev ve imamlarının bu yaklaşımını da paylaşıyoruz. Kısa bir süre önce Peygamber (sav) soyundan gelenler ve evliyalar bizde toplandı ve vahhabizm ideolojisine karşı hoşgörüsüzlüğümüzü ifade ettiğimiz bir bildiri hazırladık.

Kabardey-Balkar müftüsü Hazretali Dzasejev şöyle dedi: “Bu konu hepimizi endişelendiriyor. Peygamber Efendimiz (sav) tüm hayatını Müslümanları birleştirmeye harcadı. Oluşan durumda cumhuriyetin tüm güçlerinin birleşmesi gerekir. Buna, yönetim ve din idaresi de dahildir. Müslümanları, ‘bizim’ ve ‘bizim olmayan’ diye ayırmamalıyız. Sahte ideologalar ümmetimizi bu şekilde ayırıyorlar. İnguşetya cemaatinden söz ettiğimizde, biz tüm İnguşetya’yı düşünüyoruz.”

Kalmık Cumhuriyeti müftüsü Sultan Ahmet Karalayev de düşüncesini paylaştı: “Hem Çeçenya hem İnguşetya’daki pozitif durumdan memnunuz. Buna din idaresinin de katkısı büyük. İsa Hamhoyev, uzun zamandır bizimle çalışıyor ve birlikte birçok ülkede bulunduk. Hamhoyev cumhuriyetini hakkıyla temsil etti. Her zaman vatanı için çalıştı. Cumhuriyetin başkanının da müftüsü gibi sadece vatanı için iyiyi istediğini düşünüyorum, onlar sadece kendi cumhuriyetleri için değil, komşu bölgelerin de yararına, ortak bir paydada buluşacaktır.

Galgayche’nin verdiği bilgilere göre, toplantıda konuşan Stavropol müftüsü Muhammed Rahimov da, fitnenin kimseye iyilik getirmeyeceğini belirtti ve tüm Kafkasya’ya yayılma tehlikesinin bulunduğunu belirtti.