İnguşetya’da eğitim skandalı

“Genç İnguşetya” hareketi Gamurziyevski okulundaki problemin İnguş gençleri radikalleştirdiğini düşünüyor

İnguşetya gençlik sivil hareketi Genç İnguşetya, ülke yönetiminin 9 nolu Gamurziyevski okulu müdiresi Sagova Madina Zelimhanovna’ya karşı takındığı pasif tutumu eleştirdi. Magas Life’ın alıntıladığı bildiri şu şekilde:

Bu okulda yaşanan ve yaşanmaya devam eden olaylar, söz konusu okulun müdürünün öğrencilere yönelik aşalayıcı davranışları ve dini inançlara karşı yasaklayıcı, tahkir edici uygulamaları bizi müdahil olmaya mecbur bırakıyor. Çünkü bu olayların sonuçları ağır olabilir. Buradan doğacak olayların suçlusu, görevi itibariyle resmi bir soruşturma yürütmesi gerekenlerdir. Biz biliyoruz ki, dini ve milli duygulara, şeref ve haysiyete hakaret edildiğini söyleyen tanıkların ifadeleri dikkate alınmadı.

Bugün gençlik hareketimiz, farklı dinler, milletler, kültürler ve ideolojilerden gençlerin birer vatansever olarak eğitilmesi için çalışıyor. Bu tür olaylar zaten gergin olan ülkedeki durumu daha da gerginleştiriyor.

İnguşetya gençleri arasında manevi-ahlaki düşüşe izin vermemek için, ahlaki çöküşün olumsuzluklarını azaltmak için, ekstremizm ve terörizmin önüne geçmek için, İnguşetya yönetiminin bu tür olaylara zamanında tepki vermesi gerekiyor. Aksi takdirde İnguşetya dini liderlerinin ve gençlik ve sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları sonuç getirmeyecek. Aksine İnguşetya gençliği hızlı bir şekilde radikalleşecektir. Bunun suçlusu da zamanında tepki gösteremeyen yönetim organları olacaktır.

Bu durumun bir an önce çözülmesini ve gençler arasında yaşanan gerginliğin bitirilmesini, dini liderler, gençler ve sivil toplumun katılımıyla objektif bir soruşturma yürütülmesini istiyoruz.