Güney Osetya Gürcistan’ı 20 sınır ihlali ile suçladı

Gürcistan’ın Güney Osetya sınırında bulunan Ergneti köyünde yapılan toplantıda, Güney Osetya temsilcileri Gürcistan’ın son bir ayda 20 kez sınır ihlali yaptığını açıkladı. Sınırı kaçak geçen iki kişiyle ilgili inceleme sürüyor. Diğer kaçaklar serbest bırakıldı.

24 Haziran’da 56. Toplantısı yapılan Kriz Engelleme Süreci (MPRI) toplantısında Güney Osetya heyetinin başkanı Hoh Gagloytı Gürcistan’ın sınır ihlali yaptığını açıkladı. Gagloytı’nın ifadesine göre sınır ihlalini yapanlar arasında askeri üniforma giymiş kişiler de vardı.

Gagloytı, özel askeri üniformalı bir grup Gürcistan’ın Dits sınır köyü üzerinden Güney Osetya’ya geçtiğini söyledi. Gürcistan tarafı ise sınırdan geçenlerin polis olduğunu ve geçmelerinin sebebinin bir Gürcü çobanı aramak olduğunu söyleyerek cevap verdi.

Gagloytı, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, bir gün önce görüştüğü Gürcistan’daki AB temsilcilerinin Güney Osetya devlet sınırını ihlal eden polisleri eleştirdiğini açıkladı. Gagloytı ayrıca Gürcistan tarafının bundan sonra bu tür ihlallerden kaçınmaya çalışacakları teminatını verdiklerini belirtti.

Gagloytı açıklamasına şunları ekledi: “Ele geçirilen 20 vatandaştan 18’i para cezaları ödendikten sonra Gürcistan’a sınır dışı edildi. İkisi ile ilgili inceleme hala devam etmekte.”

Güney Osetya Devlet Güvenlik Komitesi’nin yaptığı açıklamaya göre de, para cezalarını genellikle gözaltına alınan kişilerin yakınları ödüyor. Güney Osetya Devlet sınırı ihlali para cezası 2000 ila 5000 ruble arasında değişiyor. Ara bölge sınır ihlali cezası ise 500 ila 1000 ruble arasında değişiyor.

Ergneti’deki bir sonraki görüşme 30 Temmuz’da yapılacak. MPRI görüşmeleri Gürcistan’ın sınırındaki yerleşim yeri Ergneti’de Güney Osetya, Gürcistan, Rusya, AB ve AGİT gözlemcilerinin katılımıyla gerçekleştiriliyor.