DÇB başkanından Çerkeslere bir suçlama daha

19 Mayıs’ta, DÇB’nin Nalçik’teki ofisinde, etnisiteler arası ilişkiler konferansı yapıldı. Konferans katılımcıları, Kabardey-Balkar’da etnisiteler arasında ciddi bir problem olmadığı, yalnızca, çözülmesi gereken bazı sosyal-ekonomik problemlerin olduğunu ifade etti. Toplantıda konuşan DÇB başkanı Sohrokov’un sarf ettiği, “bazı Çerkeslerin Rusya’da yaşayan Çerkeslerle diasporadaki Çerkeslerin arasını bozmak istediği” yönündeki ifadeleri dikkat çekti.

Nalçik’te, Dünya Çerkes Birliği ofisinde yapılan konferansa katılanların düşüncesine göre, Kabardey-Balkar’da etnisiteler arası barışın korunması için gençlerin diğer halkların tarihi ve kültürü hakkında bilgilendirilmesi ve var olan sosyal-ekonomik problemlerin çözümüne gereken önemin verilmesi gerekiyor.

DÇB Başkanı Hauti Sohrokov, farklı ülkelerdeki Çerkesler arasında ilişkilerin sağlamlaştırılması için, aynı zamanda Kabardey-Balkar’da etnisiteler arası uzlaşının korunması için çabaların birleştirilmesi gerektiğini açıkladı.

Sohrokov’un ifadesine göre, Çerkesler dünyanın 50 ülkesinde yaşıyorlar ve bunların 23’ünde DÇB’nin temsilciliği bulunuyor.

Sohrokov, bu yıl 25. yılını tamamlayan DÇB’nin, uzun süredir diaspora ile ilişkiler geliştirdiğini, ancak Çerkes halkının farklı temsilcilerinin diaspora Çerkeslerini, Rusya’da yaşayanlarla karşı karşıya getirme girişiminde bulunduğunu belirtti.

Kabardey-Balkar gençlik politikalarını hayata geçirme ve ekstremizmi önleme konularından sorumlu bakan Zalim Kaşirokov, konferansta, Çerkes meselesinin kızıştırıldığını ve Çerkeslerin çıkarlarının öne çıkarılarak, halkın etnik ayrımcılığa çekilmek istendiğini iddia etti.

Kaşirokov, “Bu konuda kendi yaklaşımımı ifade etmek isterim. Bizim tavrımız, Çerkes problemlerini kullanarak siyasi bir kazanç sağlamak isteyenlerin işine gelmiyor. Bizim yaklaşımımız doğrudur ve uzun vadede halkımızın menfaatlerine yardım edeceğini göreceğiz” dedi.

Kabardey-Balkar Müftü Yardımcısı Alim Sijajev, farklı halklar arasında işbirliğinin önemini korumaya devam ettiğini belirtti.

Kabardey-Balkar Ortodoks Kilisesi rahibi Valentin Bobılev, Kafkasya’da yaşanan savaşların sebeplerinin unutulmaması gerektiğini, tüm kriz durumlarının tek çıkışının diyalog olduğunun hatırlanması gerektiğini söyledi.

Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Artur Kajarov, gençlere milli çerçeveler içinde hareket etmeyi öğretmek gerektiğini, diğer halkların tarih ve kültürünü öğrenmeleri gerektiğini belirtti.

Kajarov, “Irkçılık, sadece kendi tarihimizi ve kültürümüzü bildiğimiz zaman ortaya çıkıyor. Diğer halkların tarihini de bilmek önemli. Çünkü, bildiğimiz gibi kişi bilmediğini sevmez. Ne kadar az bilirsek, düşüncelerimiz o kadar radikal oluyor, üstelik uzlaşmaz kişiler oluyoruz. Bilgi, karşılıklı saygı demektir ve milli kalkınmamızın garantisidir” açıklamasında bulundu.

Rusya Bilimler Akademisi Kabardey-Balkar Bilim Merkezi Sosyo-Politik Araştırmalar Merkezi baş araştırmacısı, tarih profesörü Anzor Kuşhabiyev, Çerkes geri dönüşçülerin tarihi vatanlarına geri döndükten sonra başarılı şekilde adapte olduklarını açıkladı.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Kuşhabiyev, yürüttüğü bir anket sonucuna göre Kabardey-Balkar’daki geri dönüşçülerin yüzde 63’ünin, Adıgey’dekilerin ise yüzde 65’inin çalıştığını söyledi. Kabardey-Balkar’da geri dönüşçülerin yüzde 68’i, Adıgey’de geri dönüşçülerin yüzde 77’si yerli halk ile ilişkilerinde hiç bir zorluk yaşamadıklarını belirtiyor.


Yorumlar