Dağıstan’da DERBENT-2000 Şenlikleri.

Dağıstan’ın ve Rusya’nın en eski şehirlerden olan Derbent 2000 yılı doldurdu. DERBENT-2000 olarak adlandırılan bu yıl dönümü şenliklerle kutlandı.

19 eylül geç saatlere kadar devam edecek olan kutlamalar Derbent’e gelen misafirleri ve Derbentlileri mutlu ettiğini söylenebilir. Derbentliler sosyal medya’da paylaştıkları fotoğraflarla adeta mutluluklarını paylaşıyorlar.

Derbent Dağıstan ve Azerbaycan sınırında bulunan şehir. Şehrin turistler tarafından en ilgi gösterilen yer Derbent’te bulunan ”NARIN KALA” kalesi. Hazar deniz sahilin en dar geçidinde buluna bu kale eskiden buradan geçen Pamuk Yolu kervanlara konaklama ve koruma görevi yapmış. Kuzey ve Güney Kafkasya’nın geçiş kapısı olan tarihi kale binlerce efsane savaşlara şahitlik yapmış.

Dağıstan resmi haber ajansın verdiği bilgilere göre DERBENT-2000 kutlamaları değişik organizasyonlarla devam ediyor. Derbentte Dağıstan’ın bütün halkları temsil eden festivale katılanlar mensup oldukları kültürleri gelen misafirlere tanıtıyorlar.

DERBENT-2000 kutlamaları akşam saatlerde yapılacak görsel şovla sona erecek. Şovu izleyenlere Derbent şehrin 2000 yıllık tarihi belgeselle anlatılacak. Belgesel NARIN-KALA açık hava müzesi olan kalenin içinde görsel efektlerde kullanılan son teknolojileri kullanarak izlenmeye sunulacak.