Brüksel’de “Uluslararası Çeçenya Konferansı” yapılıyor

Brüksel’de 8-10 Mart tarihleri arasında Çeçenya Konulu Uluslararası Konferans düzenlenecek.

Çeçen Gençlik Birliği “Noxçiyçö” tarafından Rus-Çeçen Savaşı’nın 20. Yılı ve Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Aslan Mashadov’un katledilişinin 10. yılı olması sebebiyle düzenlenecek konferans, Belçika’nın Başkenti Brüksel’de yapılacak ve iki gün sürecek.

Konferansta ele alınacak konuların, “Çeçenya ve Rusya arasındaki tarihsel ilişki”, “Çeçenya’nın Rus İmparatorluğu’na karşı verdiği mücadelenin siyasi tarihi”, “1990 yılında Çeçen Cumhuriyeti’nin devlet egemenliğini ilan edişi”, “Rusya’nın Çeçenya’daki ilk işgali (1994-1996)”, “1997-1999 yılları arasında Çeçen Cumhuriyeti’ndeki durum ve Aslan Maskhadov’un siyasi rolü”, “1999 yılında Rusya’nın Çeçenya’ya karşı başlattığı ikinci savaş ve sonuçları” ve “Uluslararası toplumun Çeçenya’daki olaylara tepkisi” olacağını bildiriliyor.

Konferansa Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı Ahmed Zakayev ve Dışişleri Bakanı Usman Ferzauli başta olmak üzere diğer kabine üyeleri ile Avrupa ülkelerindeki temsilcilerin tam kadro katılması bekleniyor. ÇİÇ Türkiye Fahri Konsolosu Ahmet Özdeş’in de konferans katılımcıları arasında olacağı belirtiliyor.

İki gün sürecek konferansa katılımı beklenen diğer isimler ise şöyle; Litvanya eski Devlet Başkanı Prof. Vytautas Landsbergis, Litvanya Parlamentosu Seym milletvekili Rytas Kup?inskas, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya ile İlişkiler için Litvanya Parlamentosu Grubu Genel Sekreteri Algirdas Endrukajtis, Ukrayna Parlamentosu milletvekili Didiç Valentin Vladimiroviç ve “The Search” filminin yönetmeni Michel Hazanavicius.

Konferansın ikinci günü öğleden sonra Çeçen diasporasındaki yaşlılardan oluşan Çeçenya Ulusal Meclisi’nin (Waynakhen Gulam) de bir toplantı yapacak.